Φάση των “16”

*Πρώτος αγώνας της σειράς. Ακολουθεί ρεβάνς στο “Puskás Aréna” στη Βουδαπέστη. Σε ισχύ το εκτός έδρας γκολ

*Κεκλεισμένων των θυρών

*Είναι η πρώτη επίσημη αναμέτρηση μεταξύ τους, στην ιστορία τους

Δείτε τα Προγνωστικά Europa League

ΓΡΑΝΑΔΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γρανάδα διανύει μια δύσκολη περίοδο διότι αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα τραυματισμών και δεν είναι δυνατό να την αφήσουν ανεπηρέαστη. Προέρχεται από την ήττα με αντίπαλο την Αθλέτικ Μπιλμπάο (2-1) στη Βασκονία για το πρωτάθλημα. Ήττα που ήταν η τρίτη στα τελευταία πέντε ματς σε όλες τις διοργανώσεις που συμμετέχει η ομάδα του Ντιέγο Μαρτίνεθ. Όσον αφορά το πρωτάθλημα, είναι στο μέσο της κατάταξης. Η παρθενική της συμμετοχή στο Γιουρόπα Λιγκ εξελίσσεται καταπληκτικά, με τελευταίο της “θύμα” τη σαφώς πιο έμπειρη Νάπολι, την οποία άφησε εκτός συνέχειας με συνολικό σκορ 3-2.

“Το σημαντικότερο είναι να δείξουμε την αγωνιστική μας ταυτότητα και να παρουσιάσουμε την καλύτερη εκδοχή μας. Θα είμαστε ανταγωνιστικοί και θα δείξουμε την αξία μας. Ίσως είναι η ευκολότερη αποστολή να επιλέξω στην καριέρα μου. Θα έχουμε μόλις 11 παίκτες από την πρώτη ομάδα διαθέσιμους και οι τρεις από αυτούς αμφίβολοι”, δήλωσε ο κόουτς Μαρτίνεθ. Ο Ισπανός προπονητής δεν έχει στη διάθεσή του τους Μίγια, Αλμπέρτο Σόρο, Λοσάνο, Κάρλος Νέβα, Λουίς Σουάρες, Γκοναλόν, Βαγέχο, Ματσίς και Πέπε Σάντσεθ. Τιμωρημένοι οι Ερέρα, Χερμάν Σάντσεθ και Μοντόρο.

Προηγούμενο παιχνίδι: Ηττήθηκε με σκορ 2-1 εκτός έδρας από την Αθλέτικ Μπιλμπάο, στο πλαίσιο του πρωταθλήματος. Μόλις στο 3’ ο Βιγιαλίμπρε σκόραρε για το 1-0 των γηπεδούχων που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Στο 78’ ο Χόρχε Μολίνα ισοφάρισε σε 1-1, όμως στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Άλεξ Μπερενγκέρ πέτυχε δεύτερο τέρμα και έδωσε τη νίκη στους γηπεδούχους.

ΜΟΛΝΤΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Μόλντε πραγματοποιεί μια ονειρεμένη πορεία στο φετινό Γιουρόπα Λιγκ. Πήρε μια επική πρόκριση εναντίον της πολύ ανώτερης Χόφενχαϊμ (0-2) μετά τη νίκη στο δεύτερο παιχνίδι στη Γερμανία. Φυσικά, είχε την τύχη με το μέρος της και στα δύο παιχνίδια της σειράς, αφού η γερμανική ομάδα έχασε πολλές ευκαιρίες. Το σύνολο το Μόε από την άλλη ήταν τρομερά αποτελεσματικό στην επίθεση. Η Μόλντε δεν έχει εγχώριες υποχρεώσεις. Το πρωτάθλημα του 2020 έχει ολοκληρωθεί από τον περασμένο Δεκέμβρη και το νέο, του 2021 αναμένεται να ξεκινήσει τον Απρίλιο.

Έχει δώσει δύο φιλικά μέσα στο ‘21 και έχει σημειώσει ισάριθμες νίκες. Έδειξε ότι έχει αυτοπεποίθηση ως σύνολο και τη νοοτροπία να μην παρατήσει παιχνίδια, όπως το πρώτο με τη Χόφενχαϊμ ή γενικότερα να μη φοβηθεί αντίπαλο. Οι επιθετικοί Σιγκούρνταρσον και Φοφανά, είναι από τις ελάχιστες αλλαγές που έχει κάνει στο ρόστερ της φέτος. Ο αμυντικός Γκρέγκερσεν εξέτισε και είναι εκ νέου διαθέσιμος. Αποθεραπεύτηκαν οι Μπιέρνμπακ και Χέσταντ και δίνουν περισσότερες επιλογές στον προπονητή τους. Δεν υπολογίζεται ο επιθετικός Μπρινίλντσεν.

Προηγούμενο παιχνίδι: Επικράτησε με σκορ 0-2 εκτός έδρας της Χόφενχαϊμ, στο πλαίσιο του Γιουρόπα Λιγκ. Μόλις στο 19’ ο Ούλαντ-Άντερσεν σκόραρε για το 0-1 που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου. Η Χόφενχαϊμ πίεζε ασφυκτικά για την ισοφάριση όσο περνούσαν τα λεπτά. Ωστόσο, πάλι ο Ούλαντ-Άντερσεν στις καθυστερήσεις σκόραρε και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.