*14η αγωνιστική.

*Η Τσέλσι έρχεται από 7/8 νίκες κόντρα στη Γουότφορντ ανεξαρτήτως έδρας στην Πρέμιερ Λιγκ. Σ’ αυτή τη σειρά αγώνων, η Τσέλσι σκόραρε 21 γκολ (2.6 ανά αγώνα).

*Δεν έχει νίκη η Τσέλσι στα τελευταία πέντε ματς για την Πρέμιερ Λιγκ που διεξήχθησαν Τετάρτη (0-2-3).

*Η Γουότφορντ δέχτηκε γκολ στα τελευταία 23 ματς της Πρέμιερ Λιγκ ανεξαρτήτως έδρας.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Άμεση επιστροφή στις ήττες για τη Γουότφορντ, που δεν κατάφερε να πάρει αποτέλεσμα στην έδρα της Λέστερ. Η αποστολή της ήταν εκ προοιμίου ιδιαίτερα απαιτητική, φάνηκε ότι δεν είναι καλά προετοιμασμένη, ειδικά στο ανασταλτικό κομμάτι δεν κατάφερε να περιορίσει ούτε στο ελάχιστο τα «ατού» του αντιπάλου. Βρέθηκε πίσω στο σκορ έπειτα από τραγικό λάθος στην άμυνα, ισοφάρισε σχετικά γρήγορα, ωστόσο πρόλαβε να δεχτεί δύο γκολ πριν το ημίχρονο! Κάπου εκεί το ματς τελείωσε, ο Ντένις μείωσε στο 61’, όμως το 4-2 στο 68’ έκρινε οριστικά το αποτέλεσμα.

«Κάναμε πολλά λάθη για τα δεδομένα ενός τόσο απαιτητικού αγώνα. Ήταν μοιραίο ότι θα χάσουμε», είπε ο κόουτς Ρανιέρι. Ήταν η τρίτη ήττα στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές, είχαν προηγηθεί εκείνες κόντρα σε Σαουθάμπτον (0-1 εντός) και Άρσεναλ (1-0 εκτός), στο μεσοδιάστημα επικράτησε 4-1 εντός έδρας της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Με 13 πόντους οι γηπεδούχοι καταλαμβάνουν την 16η θέση, είναι στο +4 απ’ την τελευταία τριάδα της βαθμολογίας. Εντός έδρας δεν έχει αποτελεσματικότητα η Γουότφορντ, μετρά ρεκόρ 1-1-3 στα τελευταία πέντε ματς για την Πρέμιερ στα τελευταία πέντε ματς στο γήπεδο της. Μένει εκτός ο εξτρέμ Σαρ, αμφίβολοι οι Ντένις και Κούτσκα.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 4-2 κόντρα στη Λέστερ. Ο Μάντισον το 1-0 στο 16’, ισοφάρισε ο Κινγκ με πέναλτι στο 30’, το 2-1 έκανε ο Βάρντι στο 34’. Ξανά ο Βάρντι το 3-1 στο 42’, η Γουότφορντ μείωσε με τον Ντένις στο 61’, το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Λούκμαν στο 68’.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια (δες το στη betshop).

*Over 3.5 τα 4/6 τελευταία ματς ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

ΤΣΕΛΣΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Τα έκανε όλα σωστά, εκτός απ’ την τελική προσπάθεια, μοιραία έμεινε στο εντός έδρας 1-1 με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ την Κυριακή. Ήταν κυρίαρχη απ’ την αρχή ως το φινάλε, στο πρώτο ημίχρονο έφτασε κατοχή 68%, είχε δοκάρι και μεγάλες φάσεις για να προηγηθεί. Κόντρα στη ροή του αγώνα και από λάθος του Ζορζίνιο ήρθε το 0-1 της παντελώς ακίνδυνης Γιουνάιτεντ, η Τσέλσι ισοφάρισε με πέναλτι και είχε ευκαιρίες για την ανατροπή, η μεγαλύτερη εκ των οποίων στις καθυστερήσεις με τον Ρίντιγκερ.

«Είναι δύσκολο να φαντασθεί κανείς, ότι θα μπορούσαμε να χάσουμε αυτό το παιχνίδι ή να μην πάρουμε τους τρεις βαθμούς, γιατί ήμασταν η καλύτερη ομάδα, αυτή που καθόριζε τον ρυθμό και την ένταση», είπε ο κόουτς Τούχελ. Επιστροφή στις απώλειες μετά από δύο σερί νίκες κόντρα σε Λέστερ (0-3 εκτός) και Γιουβέντους (4-0 εντός), έχει ρεκόρ 3-2-0 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, δε δέχτηκε γκολ στις νίκες. Με 30 πόντους, η Τσέλσι είναι στην κορυφή της βαθμολογίας, όμως μόλις στο +1 απ’ τη Μάντσεστερ Σίτι και στο +2 απ’ τη Λίβερπουλ. Αμφίβολοι οι Τζέιμς, Ζορζίνιο και Βέρνερ, έμεινε εκτός ο Καντέ.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 1-1 κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Ο Σάντσο το 0-1 στο 50’, ισοφάρισε ο Ζορζίνιο με πέναλτι στο 69’. Καλύτερη η Τσέλσι σ’ όλο το παιχνίδι, άξιζε τη νίκη.

ΤΣΕΛΣΙ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Κράτησε το μηδέν στα 4/6 τελευταία παιχνίδια της.

*Σκόραρε τουλάχιστον μία φορά στο πρώτο ημίχρονο στα 3/4 τελευταία παιχνίδια της.