*Νοκ άουτ αναμέτρηση για τον πρώτο γύρο του Λιγκ Καπ. Σε περίπτωση ισοπαλίας η πρόκριση κρίνεται απευθείας στα πέναλτι.

*Η Σουίντον κέρδισε τα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της απέναντι στην Γουόλσολ, όλα σε συνδυασμό με over 2,5, τα δύο εκτός έδρας.

ΓΟΥΟΛΣΟΛ ΑΝΑΛΥΣΗ (Λιγκ 2)

Προηγούμενο ματς: Η Γουόλσολ κέρδισε 0-1 εκτός έδρας την Νιούπορτ, χωρίς να κάνει τελική προσπάθεια εντός στόχου! Σκόραρε με αυτογκόλ του Ντιμιτρίου στο 63ο λεπτό, ενώ άντεξε στο τέλος, παρόλο που έπαιξε με παίκτη λιγότερο για περίπου 10 λεπτά μαζί με τις καθυστερήσεις.

Η Γουόλσολ επικράτησε με 0-1 εκτός έδρας της Νιούπορτ, με την άμυνα της να έχει πάλι πρωταγωνιστικό ρόλο, αν και η εμφάνιση της δεν ήταν τέτοια που να άξιζε τη νίκη. Αλλά αυτό που μετράει είναι πώς έχει ξεκινήσει πάρα πολύ καλά τη σεζόν, με 2/2 νίκες και με μηδέν παθητικό στην άμυνα.

Ο τεχνικός της, Μάικ Φλιν, παραδέχθηκε πώς δεν κέρδισε η καλύτερη ομάδα στο τελευταίο παιχνίδι, αλλά ήταν αηδιασμένος με την συμπεριφορά οπαδών της αντιπάλου που τον αποδοκίμασαν και τον έβρισαν, μετά τα όσα πέτυχε μαζί με τη Νιούπορτ στο παρελθόν. Από εκεί και πέρα τόνισε πώς θέλει να πάρει έναν παίκτη ακόμη πριν λήξει η μεταγραφική περίοδος, αν και εξέφρασε την ευγνωμοσύνη του προς τους Αμερικάνους ιδιοκτήτες για τα όσα του έχουν προσφέρει ως τώρα.

Θα απουσιάσουν λόγω τραυματισμών οι Γουίλκινσον (ΕΠ), Λάμπαντι (ΜΕ), ΜακΕντι (ΑΜ) και αμφίβολη είναι η συμμετοχή του μέσου Ράιλι που έχει κάποιες ενοχλήσεις.

Γουόλσολ Στατιστικά

*Εχει 4/7 αγώνες με 2-3 γκολ σε φιλικά και επίσημα παιχνίδια της

*Εχει πέντε συνεχόμενα N/G

ΣΟΥΙΝΤΟΝ ΑΝΑΛΥΣΗ (Λιγκ 2)

Προηγούμενο ματς: Η Σουίντον έφερε 0-0 εντός έδρας με την Σάλφορντ, έχοντας ευκαιρίες να σκοράρει, ακόμη και αφού έμεινε με παίκτη λιγότερο στην εκπνοή του ημιχρόνου, αλλά θα μπορούσε εξίσου άνετα να έχει δεχθεί κάποιο τέρμα.

Η Σουίντον, εν αντιθέσει με την αντίπαλο της, δεν έχει καταφέρει να σκοράρει στο φετινό ξεκίνημα της σεζόν, μετά και το εντός έδρας 0-0 που έφερε απέναντι στην Σάλφορντ. Και ακόμη ψάχνει την πρώτη της νίκη στη σεζόν, μετά και τις πολλές αλλαγές που έκανε το καλοκαίρι, αν και για το τελευταίο παιχνίδι έχει το ελαφρυντικό πώς αναγκάστηκε να παίξει με παίκτη λιγότερο για περίπου ένα ημίχρονο!

Ο προπονητής της, Σκοτ Λίντσεϊ, δεν πρωτοτύπησε στις δηλώσεις του, είπε πώς θέλουν τη νίκη, αλλά θα δώσει και κάποιες ευκαιρίες σε παίκτες που τις χρειάζονται.

Συνεχίζουν να λείπουν οι τραυματίες αμυντικοί Ιαντόλο, Ντεβάιν, ο αμυντικός Μπρέναν έπαθε διάσειση και θα απουσιάσει επίσης, όπως και ο τιμωρημένος βασικός επιθετικός και περσινός πρώτος σκόρερ, ΜακΚίρντι.