*Φάση των “32” για το κύπελλο Αγγλίας. Πρόκειται για μονή αναμέτρηση. Σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος στο 90ο λεπτό, θα διεξαχθεί αγώνας ρεβάνς στην έδρα της Λέστερ.

*Αήττητη η Λέστερ σε τέσσερα συνολικά παιχνίδια με αντίπαλο τη Γουόλσολ, μετρώντας τρεις νίκες και μια ισοπαλία.

ΓΟΥΟΛΣΟΛ (L2)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με την Τρανμίρ, για το πρωτάθλημα. Προηγήθηκε με τον Τζόνσον στο 72′, για να μείνει με δέκα παίκτες στο 76′, όταν και αποβλήθηκε ο Μοντέ. Δυο λεπτά αργότερα δέχθηκε την ισοφάριση για το τελικό αποτέλεσμα.

Από ένα αήττητο σερί τριών αναμετρήσεων σε όλες τις διοργανώσεις προέρχεται η Γουόλσολ. Στην τελευταία εξ αυτών, στις 14 του μηνός, η ομάδα του Μάικλ Φλιν φιλοξενήθηκε από την Τρανμίρ, για την τέταρτη κατηγορία, με την οποία έμεινε στο 1-1.

Κατώτερη των προσδοκιών σε γενικές γραμμές η εμφάνιση της. Απείλησε ελάχιστα την αντίπαλο της και παρότι ο ρόλος της ήταν κυρίως παθητικός, κατάφερε να πάρει το προβάδισμα κόντρα στη ροή. Κάτι που δεν κράτησε για πολύ, καθώς λίγο αργότερα έμεινε με δέκα παίκτες και στιγμές μετά δέχθηκε την ισοφάριση για το τελικό αποτέλεσμα.

Βρίσκεται έτσι στο -4 από την επτάδα και τα πλέι οφ, ενώ δεν αγωνίστηκε την περασμένη εβδομάδα, καθώς το εντός έδρας παιχνίδι της με τη Σουίντον αναβλήθηκε λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου. Επικράτησε στα πέντε από τα έξι τελευταία εντός της (5-0-1). Μέχρι στιγμής στο κύπελλο έχει αποκλείσει κατά σειρά τις Γουίκομ (0-2 εκτός), Καρλάιλ (2-1 εντός) και Στόκπορτ (1-2 εκτός).

Γουόλσολ Στατιστικά

*2-3 Goals τα οκτώ τελευταία παιχνίδια της.

*2-3 Goals τα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΛΕΣΤΕΡ (PRL)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Μπράιτον, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο 27ο λεπτό και παρότι έκανε την ανατροπή με τους Ολμπράιτον (38′) και Μπαρνς (63′), εν τέλει δέχθηκε την ισοφάριση στο 88ο λεπτό.

Δεν έχει πανηγυρίσει κάποια νίκη εδώ και τρία παιχνίδια η Λέστερ, με μια ισοπαλία και δυο ήττες σε όλες τις διοργανώσεις. Την περασμένη εβδομάδα, η ομάδα του Μπρένταν Ρότζερς υποδέχθηκε τη Μπράιτον, για το πρωτάθλημα, με την οποία και αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2.

Σε καμία περίπτωση δεν ικανοποίησε με την απόδοση της, ήταν σαφώς κατώτερη στον αγωνιστικό χώρο και βρέθηκε δικαίως πίσω στο σκορ πριν το μισάωρο. Παρόλα αυτά, βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να κάνει την ανατροπή στις μοναδικές αξιόλογες στιγμές της. Δεν ήταν ικανή να πάρει όμως το ματς, δεχόμενη την ισοφάριση στα τελευταία λεπτά.

Με το βαθμό που απέσπασε, βρίσκεται στο +1 από την επικίνδυνη ζώνη, ούσα παράλληλα σε ισοβαθμία με τις Λιντς Γιουνάιτεντ και Γουέστ Χαμ. Γνώρισε την ήττα στις τρεις από τις τέσσερις πιο πρόσφατες εξόδους της (1-0-3). Στον προηγούμενο γύρο του κυπέλλου, απέκλεισε τη Τζίλιγχαμ (0-1 εκτός).