ΓΟΥΟΚΙΝΓΚ - ΤΟΡΚΙ Προγνωστικά

*29η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Τορκί – Γουόκινγκ 1-3

ΓΟΥΟΚΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Η Γουόκινγκ κέρδισε 0-2 εκτός έδρας την Σκάνθορπ, παίρνοντας νωρίς τον έλεγχο της αναμέτρησης, ανοίγοντας το σκορ με τον Μπράουνε μόλις στο πέμπτο λεπτό, ενώ «καθάρισε» το παιχνίδι με γκολ του Αμοντ στο 87’.

Η Γουόκινγκ έπαιξε πριν 10 μέρες, όταν και κέρδισε με 0-2 την ουραγό Σκάνθορπ εκτός έδρας, επιβεβαιώνοντας την πολύ καλή της αγωνιστική κατάσταση, με αυτή να είναι η τέταρτη συνεχόμενη της νίκη, έχοντας και τέσσερις σερί στο πρωτάθλημα. Βέβαια μόνο μία εξ αυτών ήταν στο γήπεδό της.

Είναι πάντα πολύ ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, εντός πρώτης επτάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, στην 3η θέση για την ακρίβεια, ξεφεύγοντας στο +14 από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί σε αυτά. Ακόμη πάντως είναι πάρα πολύ μακριά, στο -13 συγκεκριμένα, από την κορυφή και την απευθείας άνοδο.

Από το τελευταίο παιχνίδι έλειψαν λόγω τραυματισμών οι επιθετικοί Νέλσον, Γκρέκο – Κοξ, με τον δεύτερο να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας, ο μέσος Κορμπόα και ο αμυντικός Γουίλκινσον, επομένως όλοι τους θεωρούνται αμφίβολοι και για σήμερα. Επιστρέφουν από τιμωρία ο αμυντικός Μος και ο μέσος Αντερσον.

Γουόκινγκ Στατιστικά

*Εχει 5/6 αγώνες με 2-3 γκολ στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 9/16 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΤΟΡΚΙ

Προηγούμενο ματς: Η Τορκί κέρδισε 4-2 εντός έδρας την Τέιντον Τάουν, σε ένα παιχνίδι που προηγήθηκε 2-0 με γκολ των Ντε Σίλβα (15’), Ομάρ (21’), αλλά ισοφαρίστηκε σε 2-2 από τα τέρματα των ΜακΚούτι (27’), Γουάνελ (39’). Και μετά το 43ο λεπτό απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα λόγω αποβολής αντιπάλου, το οποίο εκμεταλλεύτηκε, σκοράροντας δύο ακόμη γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Τζάρβις (65’, 71’ πεν.).

Η Τορκί έπαιξε πριν από μία εβδομάδα, όταν κέρδισε με 4-2 εντός έδρας την Τέιντον Τάουν, ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας, περνώντας στην επόμενη φάση του κυπέλλου ερασιτεχνών. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, αλλά μακριά από την έδρα της έχει οκτώ ήττες και μόλις δύο νίκες στις 10 τελευταίες αναμετρήσεις της.

Εξακολουθεί να βρίσκεται εντός ζώνης υποβιβασμού, αλλά ανέβηκε στην 22η θέση του βαθμολογικού πίνακα, πάντα σε απόσταση βολής, στο -2 συγκεκριμένα, από τις θέσεις παραμονής.

Ο αμυντικός Μάρτιν και ο μέσος ΜακΓκάβιν έχουν κάποιες ενοχλήσεις και παραμένουν εκτός.