*16η αγωνιστική

ΓΟΥΟΚΙΝΓΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γουόκινγκ κέρδισε με 0-2 εκτός έδρας την Σάουθεντ, πετυχαίνοντας δεύτερη νίκη στους τρεις τελευταίους αγώνες της. Στην έδρα της πάντως έχει δύο ήττες στα τρία τελευταία παιχνίδια της. Και γενικώς μοιάζει να της λείπει η σταθερότητα.

Είναι στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμη με την σημερινή της αντίπαλο, αλλά υπερτερώντας στην διαφορά τερμάτων, ούσα στο -5 από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Χτύπησε σοβαρά ο επιθετικός της, Οκλεϊ, που θα λείψει σχεδόν σε όλο το υπόλοιπό της σεζόν, επιστρέφει από τιμωρία ο αμυντικός ΜακΝέρνεϊ, επιστρέφει ο αμυντικός Ανεσλέι από την εθνική Γιβραλτάρ.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Γουόκινγκ κέρδισε 0-2 εκτός έδρας την Σάουθεντ, ανοίγοντας το σκορ με τον Κάμπελ στο 22’, είχε και δοκάρι μετά, πριν «καθαρίσει» τον αγώνα με δεύτερο γκολ από πέναλτι του Κέτζμαρ στο 88’.

Γουόκινγκ Στατιστικά

*Εχει δύο σερί N/G μαζί με under 2,5 (δες το στην Betshop)

*Εχει 3/6 G/G μαζί με over 2,5 εντός έδρας.

ΣΤΟΚΠΟΡΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Στόκπορτ πέτυχε μεγάλη νίκη – πρόκριση στο κύπελλο Αγγλίας, στην παράταση βέβαια, αλλά επί ομάδας μεγαλύτερης κατηγορίας, κερδίζοντας με 5-3 εντός έδρας την Μπόλτον, έπειτα από το 3-3 της κανονικής διάρκειας. Πάντως ήταν η τρίτη της συνεχόμενη ισοπαλία σε 90λεπτο, ενώ μακριά από την έδρα της έχει μόλις δύο ήττες και τέσσερις νίκες.

Είναι οριακά στο πρώτο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 11η θέση συγκεκριμένα, αλλά από πλευράς βαθμών είναι αρκετά πιο κοντά στην πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, στο -5 συγκεκριμένα, απ’ ότι στη ζώνη του υποβιβασμού, από την οποία είναι στο +11.

Απουσιάζουν λόγω τραυματισμών ο επιθετικός Κόνορ Τζένινγκς και ο αμυντικός Μίνιχαν, αν και ο πρώτος έχει πάρει πλέον το ΟΚ για να επιστρέψει σε αγωνιστικούς ρυθμούς,

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Στόκπορτ κέρδισε 5-3 εντός έδρας την Μπόλτον, αλλά στην παράταση, με την κανονική διάρκεια να λήγει 3-3. Βρέθηκε να χάνει με 0-2 από τα τέρματα των Κατσούνγκα (2’), Πάλμερ (6’ αυτ.), μείωσε με πέναλτι του Μάντεν στο 24’, αλλά δέχθηκε και τρίτο τέρμα από τον Μπακαγιόκο στο 28’. Αλλά μείωσε εκ νέου με τον Κουίγκλι στο 45’, ισοφαρίζοντας με τον Πάλμερ στο 85’. Και στην παράταση πέτυχε δύο τέρματα ακόμη, με τον Κουίγκλι στο 95’ και με τον Κράνκσοου στο 119’.