*22η αγωνιστική

ΓΟΥΟΚΙΝΓΚ

Προηγούμενο ματς: Η Γουόκινγκ έφερε 1-1 εντός έδρας με την Ολτρινχαμ, σε ένα παιχνίδι που βρέθηκε πίσω στο σκορ από τέρμα του Νιούμπι στο 48’ και ενώ είχε γλιτώσει από το δοκάρι της στο πρώτο ημίχρονο, ισοφαρίζοντας στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης με τον Αμοντ.

H Γουόκινγκ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Ολτρινχαμ, παραμένοντας για δεύτερο σερί αγώνα χωρίς νίκη, επομένως η διακοπή των αγωνιστικών της υποχρεώσεων για δύο εβδομάδες μπορεί να θεωρηθεί θετική εξέλιξη. Και μάλιστα και τα δύο παιχνίδια που δεν κέρδισε, διεξήχθησαν στο γήπεδό της, με το σημερινό να είναι το τρίτο σερί που παίζει σε αυτό.

Είναι πάντα ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα, εντός πρώτης επτάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, ανεβαίνοντας μάλιστα στην 4η θέση, ξεφεύγοντας στο +8 από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί σε αυτά. Ακόμη πάντως είναι πάρα πολύ μακριά, στο -9 συγκεκριμένα, από την κορυφή και την απευθείας άνοδο.

Αμφίβολη είναι η συμμετοχή του αμυντικού Γουίλκινσον και του εξτρέμ Κορμπόα που έχουν κάποιες ενοχλήσεις, ενώ τιμωρημένος είναι ο πλάγιος μπακ Μος που θα χάσει το πρώτο του παιχνίδι φέτος.

Γουόκινγκ Στατιστικά

*Εχει 5/6 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια

*Εχει 7/12 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΜΕΪΝΤΣΤΟΟΥΝ

Προηγούμενο ματς: Η Μέιντστοουν κέρδισε 3-2 εντός έδρας την Μέιντενχεντ, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο τρίτο λεπτό με τον Οντουσάνια, πετυχαίνοντας δεύτερο γκολ με πέναλτι του Μπούτι στο 18’. Και παρόλο που η αντίπαλος της μείωσε με τον Ανταμς στο 36’, προηγήθηκε εκ νέου με δύο γκολ διαφορά, με τέρμα του Πάτισον στο 48’, πριν δεχθεί ένα ακόμη τέρμα στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Σμιθ.

Η Μέιντστοουν κέρδισε πρώτη φορά την Μέιντενχεντ, με 3-2 εντός έδρας, λίγο πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της στους τρεις τελευταίους αγώνες που δεν χάνει, με μία εξ αυτών να έρχεται μακριά από την έδρα της, έπειτα από εφτά συνεχόμενες ήττες.

Είναι εκτός ζώνης υποβιβασμού, ούσα πλέον στην τελευταία θέση παραμονής, στο +1 από αυτήν, αλλά έχει και αγώνες περισσότερους από δύο ομάδες που είναι εκεί και βρίσκονται σε απόσταση βολής από την ίδια!

Εχει πάντα αρκετά προβλήματα απουσιών, με τραυματίες τους Λούκε (ΜΕ), Μπράουν (ΑΜ), Γουαντζάου – Σμιθ (ΕΠ), Γουντς (ME), Χόιτε (ΑΜ), Γκαντούρ (EΠ), Χάντλερ (TE).