*20η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν μεταξύ τους την αγωνιστική περίοδο 2010-11, με αμφότερες να κερδίζουν με 2-1 στο γήπεδό τους.

ΓΟΥΙΜΠΛΕΝΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Η Γουίμπλεντον έχασε 0-2 εντός έδρας από την Τσέστερφιλντ, απολύτως δίκαια, αφού η αντίπαλος της ήταν πολύ καλύτερη, με το πρώτο γκολ να το δέχεται από τον Ντόμπρα στο 44’, ενώ ο Κινγκ στο 76ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Γουίμπλεντον έχασε ξανά, έπειτα από 10 σερί αγώνες χωρίς ήττα και τρεις συνεχόμενες νίκες, με 0-2 εντός έδρας από την Τσέστερφιλντ, ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια του κυπέλλου. Και το χειρότερο ήταν πώς η εμφάνιση της ήταν αρκετά άσχημη, κατώτερη των προσδοκιών, ενώ ήταν και η πρώτη της ήττα εντός μετά από τέσσερις σερί νίκες εκεί.

Βρίσκεται πάντα στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, αλλά ανέβηκε στην 13η θέση, μειώνοντας ακόμη περισσότερο τη διαφορά της, φτάνοντας στο -5 συγκεκριμένα, από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, έχοντας ξεφύγει πάρα πολύ μακριά από την ζώνη του υποβιβασμού.

Τραυματίες και απόντες είναι ο μεσοεπιθετικός Γιανγκ – Κόουμπς και οι αμυντικοί Οσιου, Μπράουν, ενώ ο αμυντικός Γκάντερ αναμένεται να επιστρέψει από την εθνική Ουαλίας, χωρίς ωστόσο ακόμη να έχει γυρίσει.

Γουίμπλεντον Στατιστικά

*Εχει 7/8 under 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 9/15 under 2,5 εντός έδρας

ΓΚΡΙΜΣΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: H Γκρίμσμπι κέρδισε με 1-2 εκτός έδρας από την Κέιμπριτζ, σε έναν αγώνα που γλίτωσε από ένα απίθανο αυτογκόλ από το δοκάρι της νωρίς, πριν προηγηθεί με τον Καν στο 61’. Και παρόλο που η αντίπαλος της ισοφάρισε με τον Σμιθ στο 81’ και όλα έδειχναν πώς το παιχνίδι βαδίζει προς ισοπαλία, σκόραρε νικητήριο τέρμα πάλι με τον Καν στο 90ο λεπτό.

Η Γκρίμσμπι κατάφερε να κερδίσει με 1-2 στο γήπεδο της Κέιμπριτζ, ομάδα μεγαλύτερης κατηγορίας, περνώντας στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Αυτή ήταν η πρώτη της νίκη έπειτα από τέσσερις αγώνες χωρίς ήττα, με δύο ισοπαλίες και δύο νίκες. Αλλά ήταν και η πρώτη της έπειτα από δύο σερί ήττες μακριά από το γήπεδό της.

Επεσε στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 16η θέση του, αλλά ακόμη είναι πιο κοντά στην πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, στο -7 συγκεκριμένα, απ’ ότι στη ζώνη του υποβιβασμού, ούσα στο +10 από αυτήν.

Αλλά θα λείψει για τρεις μήνες, λόγω τραυματισμού, ο επιθετικός Τέιλορ, ενώ σε καλή πορεία αποθεραπείας είναι ο μέσος Σκάνελ που δεν έχει αγωνιστεί ακόμη φέτος.