*Πρώτος γύρος για το Λιγκ Καπ Αγγλίας. Οι αναμετρήσεις είναι μονές. Σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί αμέσως η διαδικασία των πέναλτι.

ΓΟΥΙΚΟΜ (League One)

Η Γουίκομ ηττήθηκε 3-0 εκτός έδρας από την Ντονκάστερ και όχι απλά ψάχνει την πρώτη της νίκη μετά την άνοδο της στη League 1, ακόμη δεν έχει σκοράρει στη σεζόν. Και το πρόβλημα είναι πως στον τελευταίο της αγώνα δεν έχασε και πολλές ευκαιρίες να το πετύχει. Η αντίπαλος της ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, έστω και αν η ίδια άντεξε ένα ημίχρονο, το πρώτο. Στο δεύτερο όμως δέχθηκε και τα τρία τέρματα, το πρώτο στο 55’ και τα άλλα δύο μέσα σε τρία λεπτά (78’, 80’).

Ο προπονητής της, Γκάρεθ Αϊνσγουορθ, αναγνώρισε πως η ομάδα του δεν άξιζε πολλά περισσότερα με την εμφάνιση που έκανε, παρόλο που μέχρι το 60’ τα πήγαιναν καλά. Αλλά ελπίζει οι παίκτες του να παίρνουν τα απαραίτητα μαθήματα από τέτοιες αναμετρήσεις, ώστε να μην επαναλάβουν τα ίδια λάθη και στο μέλλον. Επειδή λοιπόν θέλει να χτίσει ένα καλό μομέντουμ η ομάδα του, θα προσπαθήσει να πάρει τη νίκη απόψε και να προχωρήσει στον θεσμό.

Από εκεί και πέρα εξακολουθούν να ταλαιπωρούνται από κάποιες ενοχλήσεις οι Κάσκετ (ΕΠ), Τάισον (ΕΠ), Τσαρλς (ΑΜ) που έλειψαν από το πρώτο παιχνίδι. Επιστρέφει από τιμωρία ο Χάριμαν (ΑΜ).

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Γουίκομ έχασε 3-0 εκτός από την Ντονκάστερ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει δύο σερί N/G

Το Γουίκομ – Νορθάμπτον παίζει στον Stoiximan

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας (Κλικ Εδώ)

ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ (League Two)

Η Νορθάμπτον ψάχνει επίσης την πρώτη της νίκη στη σεζόν μετά τον υποβιβασμό της το καλοκαίρι. Στον δεύτερο αγώνα της έφερε 2-2 στην έδρα της Καρλάιλ, σε έναν αγώνα που βρέθηκε να χάνει στο 32ο λεπτό, ισοφάρισε στο 40’, προηγήθηκε στο 62ο λεπτό, αλλά η χαρά της κράτησε ελάχιστα, καθώς ισοφαρίστηκε στο 63’. Πάντως στο τέλος ήταν αυτή που έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία για να πάρει τη νίκη.

Πάντως ο τεχνικός της, Ντιν Οστιν, επανέλαβε πως η ομάδα του θα παίξει θετικά και επιθετικά και απόψε, αφού επιθυμεί και αυτός να πετύχουν την πρώτη τους νίκη. Αλλά ξεκαθάρισε πως παρόλο που πήραν ένα βαθμό στην τελευταία τους αναμέτρηση, δεν θεωρεί πως έπαιξαν καλά, μπορούν και καλύτερα και είναι σίγουρος πως θα παίξουν και πολύ καλύτερα σύντομα.

Δεν έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα απουσιών.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Νορθάμπτον έφερε 2-2 εκτός με την Καρλάιλ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Χωρίς νίκη εδώ και δύο αγωνιστικές.