*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα 4/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Σάντερλαντ-Γουίγκαν 2-1.

ΓΟΥΙΓΚΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα εναντίον της Μίντλεσμπρο με σκορ 4-1, στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι γηπεδούχοι με τον Φορς στο 26’ και διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Άκπομ στο 49’. Το 3-0 πέτυχε ξανά ο Άκπομ στο 59’ και το 3-1 ο Άσγκαρντ στο 61’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Άκπομ πετυχαίνοντας χατ-τρικ στο 90+3’.

Προσπάθησε η Γουίγκαν, αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει την ορμή της Μίντλεσμπρο και δέχθηκε το διασυρμό. Παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησε τόσο στο πρώτο, όσο και στο δεύτερο ημίχρονο, το μόνο που κατάφερε ήταν να βρει το γκολ της τιμής με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα. Αμυντικά είχε πολλά προβλήματα, τα οποία εκμεταλλεύτηκαν πλήρως οι γηπεδούχοι, σκοράροντας και στα δύο μέρη.

Μια πιο αποτελεσματική εμφάνιση θα χρειαστεί σήμερα, βρίσκοντας απέναντί της μια γνώριμη αντίπαλο από τις προηγούμενες κοινές τους σεζόν στην Α’ Αγγλίας. Δεν έχει δείξει τη μαχητικότητα που είχε πριν τη διακοπή μέχρι στιγμής, με τα αμυντικά της προβλήματα να την έχουν καταβάλει πλήρως, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να αποσπάσει θετικά αποτελέσματα. Μόλις στην 23η θέση της βαθμολογίας τη βρίσκουμε, στο +2 από την ουραγό Χάντερσφιλντ και στο -3 από την 21η Χαλ. Γνωρίζει πως έχει πολύ δρόμο ακόμα η σεζόν, αλλά θέλει ιδανικά να απομακρυνθεί όσο το δυνατόν γρηγορότερα από την επικίνδυνη ζώνη.

Γουίγκαν Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΣΑΝΤΕΡΛΑΝΤ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Μπλάκμπερν με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το σκορ άνοιξαν οι φιλοξενούμενοι με το αυτογκόλ του Στιούαρτ στο 18’, όμως ισοφαρίστηκαν από την εκτέλεση πέναλτι του Στιούαρτ στο 22’. Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Σιμς στο 90+1’.

Πολύ καλή εμφάνιση και νίκη για τη Σάντερλαντ. Παρά το γεγονός ότι μπήκε νωθρά στο ματς και έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ, στη συνέχεια αύξησε την πίεσή της και κατάφερε να φέρει άμεσα το παιχνίδι στα ίσα από την άσπρη βούλα. Στην επανάληψη είχε τον έλεγχο και το πλήθος των ευκαιριών, ολοκληρώνοντας την ανατροπή στις καθυστερήσεις.

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις με ένα αντίστοιχο αποτέλεσμα θέλει να δώσει σήμερα, βρίσκοντας μπροστά της την εξίσου νεοφώτιστη Γουίγκαν. Αρκετά καλές εντυπώσεις έχει δείξει σε αυτά τα πρώτα παιχνίδια μετά τη διακοπή, όντας ιδιαίτερα αποτελεσματική στο επιθετικό της κομμάτι, αλλά παράλληλα είναι φανερό πως έχει αρκετά θέματα να λύσει αμυντικά, αφού δέχεται μονίμως γκολ. Παρ’ όλα αυτά στις εξόδους της «τρέχει» αήττητο σερί τεσσάρων αγωνιστικών, έχοντας σκοράρει σε όλες.