*Με Over 2.5 γκολ έληξαν τα ?/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με No Goal ολοκληρώθηκαν τα ?/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Λούτον-Γουίγκαν 1-2.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΓΟΥΙΓΚΑΝ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα εναντίον της Λούτον με σκορ 1-2, στα πλαίσια του τρίτου γύρου για το FA Cup. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Άσγκαρντ στο 46’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Γούντροου στο 51’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Αντεμπάγιο στο 90+8’.

Προσπάθησε η Γουίγκαν, αλλά εν τέλη αποκλείστηκε από τη συνέχεια του κυπέλλου. Παρά το γεγονός ότι κράτησε μακριά από την εστία της τους φιλοξενούμενους στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά και το ότι κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, δεν μπόρεσε στη συνέχεια να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα, υποκύπτοντας στην πίεση των φιλοξενούμενων, δεχόμενη την ανατροπή.

Την επιστροφή της στα θετικά αποτελέσματα ψάχνει εδώ και αρκετό καιρό, όμως η εικόνα της δεν της το έχει επιτρέψει. Τρίτο ματς κόντρα στη Λούτον σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα, αυτή τη φορά για το πρωτάθλημα, κάτι το οποίο δίνει μεγαλύτερο κίνητρο και κάνει ακόμα πιο σημαντικό το αποτέλεσμα. Είναι δυνατή στο επιθετικό της κομμάτι, σκοράρει με ευκολία στις αναμετρήσεις της, αλλά δεν της είναι αρκετό, αφού αμυντικά είναι τρομερά επιρρεπής, με αποτέλεσμα να δέχεται γκολ ασταμάτητα. Παραμένει ουραγός, μόλις στο -1 από τις δύο ομάδες που βρίσκονται μαζί της στη ζώνη του υποβιβασμού, αλλά στο -4 από την 21η Κάρντιφ και αυτό την πιέζει περισσότερο στο να βελτιώσει τα αποτελέσματά της προκειμένου να μην βγει από νωρίς εκτός της μάχης για την παραμονή.

Γουίγκαν Στατιστικά

*Με Goal/Goal τα 5/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΛΟΥΤΟΝ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Γουίγκαν με σκορ 1-2, στα πλαίσια του τρίτου γύρου για το FA Cup. Προβάδισμα πήραν οι γηπεδούχοι με τον Άσγκαρντ στο 46’, όμως ισοφαρίστηκαν από τον Γούντροου στο 51’ και δέχθηκαν την ανατροπή από τον Αντεμπάγιο στο 90+8’.

Ακόμα μία καλή εμφάνιση και πρόκριση στην επόμενη φάση για τη Λούτον. Είχε τον έλεγχο στο ματς, όμως μπήκε νωθρά στην επανάληψη, με αποτέλεσμα να μείνει πίσω στο σκορ, αλλά κατάφερε να απαντήσει άμεσα, ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Συνέχεια στις καλές εμφανίσεις θέλει να δώσει και βρίσκει ξανά μπροστά της τη νεοφώτιστη Γουίγκαν. Δεύτερο σερί εκτός έδρας παιχνίδι και ο στόχος της φυσικά δεν είναι άλλος από το να φύγει ξανά με νικηφόρο αποτέλεσμα. Είναι σε γενικές γραμμές σε καλή κατάσταση, έχει βρει ρυθμό, ειδικά στο επιθετικό της κομμάτι, βρίσκοντας δίχτυα με συνέπεια στις αναμετρήσεις της, αλλά χρειάζεται ακόμα βελτίωση αμυντικά, αφού δέχεται αρκετά εύκολα γκολ, ειδικά μακριά από το γήπεδό της. Έμεινε λίγο πίσω από την εξάδα μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, όμως έχει μία αγωνιστική λιγότερη και μπορεί να βρεθεί ξανά στη μάχη των πλέι-οφ.