*19η αγωνιστική

*Μεγάλο ντέρμπι του Σίδνεϊ

*Σε προηγούμενα παιχνίδια τους φέτος: Σίδνεϊ – Γουέστερν Σίδνεϊ 0-1

*Στα έξι τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια κερδίζει πάντα ο τυπικά φιλοξενούμενος.

ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: Η Γουέστερν Σίδνεϊ κέρδισε 1-2 εκτός έδρας την Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ, χάρη σε δύο γκολ του Μιλάνοβιτς, στο 18’ και στο 35’. Πάντως ενδιάμεσα στα δύο τέρματα γλίτωσε από την ισοφάριση σε μία – δύο μεγάλες περιπτώσεις, ενώ δέχθηκε ένα γκολ στο 90’ από τον Γιοβάνοβιτς και ενώ έπαιζε με παίκτη περισσότερο από το 75ο λεπτό και έπειτα.

Η Γουέστερν Σίδνεϊ επέστρεψε στις νίκες έπειτα από τρία παιχνίδια, στα οποία είχε δύο ήττες και μία ισοπαλία, κερδίζοντας με 1-2 εκτός έδρας την Αδελαϊδα Γιουνάιτεντ.

Στην έδρα της έφερε μία ισοπαλία στον τελευταίο αγώνα έπειτα από δύο σερί ήττες.

Ανέβηκε στην 5η θέση που οδηγεί στα play off για την διεκδίκηση του τίτλου, στο +1 από την συμπολίτισσα που είναι ακριβώς πίσω της, αλλά στο +5 από την έβδομη που δεν οδηγεί πουθενά!

Γουέστερν Σίδνεϊ Στατιστικά

*6/10 οver 2,5 εντός έδρας στη σεζόν.

*5/9 Ν/G εντός έδρας στη σεζόν στο πρωτάθλημα.

ΣΙΔΝΕΪ

Προηγούμενο ματς: Το Σίδνεϊ έμεινε στο 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Μέλμπουρν Σίτι, παρόλο που προηγήθηκε με τον Κόρτνεϊ – Πέρκινς στο 29’. Στο δεύτερο ημίχρονο δέχθηκε την ισοφάριση από τον Τίλιο στο 61ο λεπτό.

Το Σίδνεϊ έφερε 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Μέλμπουρν Σίτι, με αποτέλεσμα να φτάσει τα έξι σερί παιχνίδια χωρίς ήττα, με τρεις ισοπαλίες και τρεις νίκες σε αυτό το διάστημα. Γενικότερα έχει μόνο μία ήττα και έξι νίκες στις 10 τελευταίες αναμετρήσεις του.

Όλα αυτά μετά την αλλαγή προπονητή και την πρόσληψη Ταλάι στον πάγκο της. Ο νέος της τεχνικός είπε πώς τέτοια ντέρμπι είναι για να τα χαίρεται κυρίως ο κόσμος. Μακριά από την έδρα του έχει κερδίσει μόνο τον πιο πρόσφατο αγώνα της, έπειτα από τρία παιχνίδια.

Έχει ανέβει στο βαθμολογικό πίνακα, είναι πλέον στην 6η θέση του, τελευταία που οδηγεί στα play off για την διεκδίκηση του πρωταθλήματος, στο +4 από την έβδομη που δεν οδηγεί πουθενά.