ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ - ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ ΤΖΕΤΣ Προγνωστικά

*12η αγωνιστική

ΓΟΥΕΣΤΕΡΝ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Γουέστερν Γιουνάιτεντ έχασε με το «βαρύ» 4-0 εκτός έδρας από την Μέλμπουρν Σίτι, με όλα να τελειώνουν πολύ νωρίς, καθώς δέχθηκε τρία γκολ στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου, από τους Τίλιο (9’), Λακρουά (12’ αυτ.), ΜακΛάρεν (25’), ενώ ο Ναμπούτ στο 84’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ, αν και είχε κάποιες φάσεις να μειώσει στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Γουέστερν Γιουνάιτεντ έχασε έπειτα από τρεις αγώνες ξανά, με το «βαρύ» 4-0 εκτός έδρας από την Μέλμπουρν Σίτι, την οποία κέρδισε πέρυσι για να πάρει τον τίτλο! Αλλά δεν έχει ηττηθεί στους τρεις πιο πρόσφατους αγώνες στο γήπεδό της, αν και έφερε ισοπαλία στον τελευταίο, μετά από δύο συνεχόμενες νίκες.

Μετά τα χθεσινά υπόλοιπα αποτελέσματα έπεσε πάλι στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμη με την Μέλμπουρν Βίκτορι που είναι προτελευταία, αλλά με χειρότερη διαφορά τερμάτων, έχοντας άλλωστε και την χειρότερη άμυνα της κατηγορίας. Πάντως δεν είναι πολύ μακριά, στο -5 συγκεκριμένα, από την πρώτη εξάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την διεκδίκηση του τίτλου.

Εκτός του τραυματία μέσου Λουστίτσα, χτύπησαν και θα λείψουν οι Τροϊσι (), Γκαρούτσιο (ΑΜ) με τον τελευταίο να μένει εκτός για αρκετό καιρό, αλλά επιστρέφει από τιμωρία ο αμυντικός Τόπορ – Στάνλεϊ.

Γουέστερν Γιουνάιτεντ Στατιστικά

*Εχει 9/12 G/G στη σεζόν

*Εχει 8/12 over 2,5 στη σεζόν, 7/10 στο πρωτάθλημα

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ ΤΖΕΤΣ

Προηγούμενο ματς: Οι Νιουκάστλ Τζετς έχασαν με 2-0 εκτός έδρας από την Μακάρθουρ, έχοντας ένα δοκάρι νωρίς στο παιχνίδι για να προηγηθούν. Αλλά γλίτωσαν και από το δικό τους δοκάρι, πριν πληρώσουν ένα λάθος αμυντικού της, το οποίο οδήγησε στο πρώτο γκολ που δέχθηκαν από τον Τουρέ στο 43’. Και με την σέντρα, κατάφεραν να κερδίσουν πέναλτι, όμως ο παίκτης της αστόχησε και δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν, κάτι που τους κόστισε, αφού στο δεύτερο ημίχρονο η αντίπαλος της ήταν πολύ καλύτερη, γλίτωσαν πάλι από το δοκάρι της σε μία φάση, πριν δεχθούν δεύτερο γκολ από τον Νταβίγια στο 78’.

Οι Νιουκάστλ Τζετς ηττήθηκαν με 2-0 εκτός έδρας από την Μακάρθουρ, δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους με το ίδιο σκορ. Και ήταν η έβδομη ήττα τους στα εννιά τελευταία παιχνίδια, έχοντας και δύο νίκες στο ίδιο διάστημα, με αμφότερες μακριά από την έδρα της.

Παραμένουν εκτός πρώτης εξάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την διεκδίκηση του τίτλου, στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -4 για την ακρίβεια, από αυτήν. Είναι ακόμη η μοναδική ομάδα της κατηγορίας που δεν έχει ισοπαλία ακόμη στο πρωτάθλημα, έχοντας πλέον και τη χειρότερη επίθεση.

Απουσιάζουν λόγω τραυματισμού ο μέσος Τζόρνταν και ο αμυντικός Νάτα.