*16η αγωνιστική.

*Η Γουέστ Χαμ έρχεται από 3/4 νίκες κόντρα στη Λέστερ σε επίπεδο Πρέμιερ Λιγκ (3-0-1), όσες είχε στα προηγούμενα 16 ματς εναντίον της για την ίδια διοργάνωση (3-5-8).

*Η Λέστερ δέχτηκε γκολ στα τελευταία 14/15 εκτός έδρας παιχνίδια κόντρα στη Γουέστ Χαμ για την Πρέμιερ Λιγκ.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας αποκλεισμός στα πέναλτι κόντρα στην Μπλάκμπερν για το Λιγκ Καπ. Ισόπαλο 2-2 το 90λεπτο, η Μπλάκμπερν ισοφάρισε στο 88’.

Είναι σε κακό μομέντουμ, κάτι που επιβεβαιώθηκε και μεσοβδόμαδα με τον εντός έδρας αποκλεισμό στο Λιγκ Καπ κόντρα στην Μπλάκμπερν. Προσέγγισε χαλαρά το ματς, βρέθηκε να χάνει από νωρίς (6’), ωστόσο ισοφάρισε λίγο πριν το ημίχρονο και έφτασε στην ανατροπή μέχρι το 78’. Ήταν κοντά στη νίκη, αλλά στο 88’ ήταν απρόσεκτη και έδωσε την ευκαιρία στον αντίπαλο να ισοφαρίσει και να στείλει το ματς στα πέναλτι. Εκεί η Μπλάκμπερν ήταν πιο ψύχραιμη και εύστοχη, πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Είχε προηγηθεί η εντός έδρας ήττα 1-2 κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας για την Πρέμιερ Λιγκ, σε ματς που η Γουέστ Χαμ ήταν για ακόμη μια φορά μέτρια. Έκανε καλό πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε στο 20’ με τρομερό γκολ του Μπενραχμά, αλλά ισοφαρίστηκε στο 41’. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε, οι φάσεις ήταν λίγες, η Πάλας βρήκε το γκολ στις καθυστερήσεις με τυχερό τρόπο για το 1-2. Ήταν η τρίτη ήττα στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές για τη Γουέστ Χαμ (1-0-3), με 14 πόντους βρίσκεται στην 15η θέση της βαθμολογίας, μόλις στο +2 απ’ την τελική τριάδα. Ξανά εκτός ο Κορνέ, αμφίβολος ο Έμερσον.

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Under 2.5 στα 8/13 τελευταία επίσημα παιχνίδια της.

*Έρχεται από 5/7 ΝG σ’ όλες τις διοργανώσεις.

ΛΕΣΤΕΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας επικράτηση 3-0 επί της Νιούπορτ Κάουντι για το Λιγκ Καπ. Χατ-τρικ απ’ τον Βάρντι απ’ το 44’ μέχρι το 82’.

Είναι σε καλή κατάσταση, το έδειξε και μεσοβδόμαδα με το εντός έδρας 3-0 επί της Νιούπορτ Κάουντι για το Λιγκ Καπ. Παρότι έπαιξε με αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα ήταν αυτή που έπρεπε, προσέγγισε με σοβαρότητα το ματς και προηγήθηκε λίγο πριν το ημίχρονο. Όλα έγιναν πιο εύκολα στο δεύτερο μέρος, ο Βάρντι συνέχισε να σκοράρει και το σκορ έφτασε στο 3-0. Δίκαιο και καθαρό, η Λέστερ προκρίθηκε στον επόμενο γύρο, εκεί θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την ΜΚ Ντονς, έχει ευκαιρία για να φτάσει στα προημιτελικά.

Είχε προηγηθεί το εκτός έδρας σπουδαίο 2-0 επί της Έβερτον για την Πρέμιερ Λιγκ. Ανεβασμένος ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο, αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες, η Έβερτον άξιζε ένα γκολ, αλλά είχε πολύ αργές επιστροφές και δεν κατάφερε να «ματσάρει» την ταχύτητα και την ενέργεια της Λέστερ. Δίκαιο το τελικό αποτέλεσμα, η Λέστερ μπορούσε να σκοράρει περισσότερα γκολ. Ήταν η τρίτη νίκη στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές για τις «αλεπούδες», που μετρούν ρεκόρ 3-1-1 στις τελευταίες πέντε αγωνιστικές, με 14 πόντους πλέον είναι 14η, στο +2 από την τελική τριάδα. Χάνει το υπόλοιπο της σεζόν ο αμυντικός Τζάστιν με σοβαρό πρόβλημα στον αχίλλειο.