* Ο πρώτος κάθε ομίλου προκρίνεται στη φάση των “16”, ο δεύτερος θα παίξει στα πλέι οφς με ομάδα που θα τερματίσει 3η σε όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ για την είσοδο του στην φάση των “16”.

Στον πρώτο γύρο: Αντερλεχτ – Γουέστ Χαμ 0-1.

Δείτε τα Προγνωστικά Conference League

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ

Προηγούμενο ματς: Η Γουέστ Χαμ κέρδισε 3-1 εντός έδρας την Φούλαμ, αν και βρέθηκε να χάνει μόλις στο πέμπτο λεπτό από τέρμα του Αντρέας Περέιρα. Ισοφάρισε με πέναλτι του Μπόουεν στο 29ο λεπτό, ενώ ο Σιαμάκα στο 62’ της έδωσε προβάδισμα, πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Αντόνιο στις καθυστερήσεις.

H Γουέστ Χαμ κέρδισε με 3-1 εντός έδρας την Φούλαμ, σε ένα από τα λονδρέζικα ντέρμπι, από τα πιο «μισητά» για τους οπαδούς της, πετυχαίνοντας τρίτη συνεχόμενη νίκη, με την αμέσως προηγούμενη να είναι κόντρα στη σημερινή της αντίπαλο και μάλιστα εκτός έδρας. Και ειδικά στην έδρα της έχει τρεις σερί νίκες, τέσσερις σε εφτά αγώνες εκεί φέτος, έχοντας ηττηθεί μόνο από τις Μάντσεστερ Σίτι, Μπράιτον.

Ακόμη είναι στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα της Πρέμιερ Λιγκ, στην 13η θέση του συγκεκριμένα, αλλά απέκτησε την ελάχιστη απόσταση ασφαλείας από την ζώνη του υποβιβασμού, ούσα στο +4 από αυτήν, πλησιάζοντας στο -6 από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Τσάμπιονς Λιγκ.

Βέβαια όσον αφορά σε αυτόν τον θεσμό για τον οποίο αγωνίζεται απόψε, όχι απλά είναι πρωτοπόρος του ομίλου, με 3/3 νίκες ως τώρα, μάλλον λόγω της ποιότητας της είναι και μία από τις ομάδες που μοιάζουν ως φαβορί για να προχωρήσουν αρκετά σε αυτόν.

Και όπως τόνισε ο τεχνικός της, Ντέιβιντ Μόις, αρχίζει σιγά – σιγά να διακρίνει την επάνοδο της αυτοπεποίθησης στις τάξεις της ομάδας, ειδικά από τη στιγμή που έχουν κερδίσει τα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια τους.

Εκτός του μακροχρόνια τραυματία αμυντικού Αγκερντ, χτύπησε και ο επιθετικός Κορνέ που θα λείψει επίσης, ενώ αμφίβολη είναι η συμμετοχή του επιθετικού Αντόνιο που είχε μία ίωση.

Γουέστ Χαμ Στατιστικά

*Εχει 3/4 under 2,5 μαζί με N/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 4/7 G/G εντός έδρας

*Εχει 4/7 under 2,5 εντός έδρας

*Εχει 4/7 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

Παίξε Νόμιμα στην Betsson (ΚΛΙΚ ΕΔΩ) 21+ | Αρμόδιος Ρυθμιστής ΕΕΕΠ | Κίνδυνος εθισμού & απώλειας περιουσίας | Γραμμή βοήθειας ΚΕΘΕΑ: 210 9237777 | Παίξε Υπεύθυνα |

ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ

Προηγούμενο ματς: Η Αντερλεχτ κέρδισε 1-3 εκτός έδρας την Μαλίν, με ανατροπή μάλιστα, αφού βρέθηκε να χάνει από πέναλτι του Βανλεμπέρλε στο 15’. Μάλιστα σκόραρε και τα τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφαρίζοντας και προηγούμενη με τον Στρούικενς (46’, 67’), ενώ πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Φάμπιο Σίλβα στο 71’.

Η Αντερλεχτ επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα με ανατροπή, κερδίζοντας 1-3 εκτός έδρας την Μαλίν, παρόλο που βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, έπειτα από δύο σερί ήττες με ίδιο σκορ στο γήπεδό της (0-1), η δεύτερη από την σημερινή της αντίπαλο πριν από μία εβδομάδα. Αλλά ήταν και η πρώτη της νίκη εκτός έπειτα από τρεις αγώνες, στους οποίους είχε χάσει τους δύο.

Παρά την τελευταία της νίκη, η πορεία της στο πρωτάθλημα Βελγίου παραμένει πολύ άσχημη ως τώρα, αφού έπειτα από 11 αγωνιστικές είναι στο -14 από την κορυφή και στο -1 από την όγδοη θέση, τελευταία που οδηγεί στα πλέι οφς για ευρωπαϊκά εισιτήρια, ενώ είναι στο -6 από την τέταρτη που είναι η τελευταία που οδηγεί στις ομάδες που θα παλέψουν για την κατάκτηση του τίτλου.

Στον όμιλο για τον οποίο αγωνίζεται απόψε, βρίσκεται στην δεύτερη θέση του και θα έχει το πλεονέκτημα στις επόμενες δύο αγωνιστικές να παίξει με τις ομάδες που αυτή τη στιγμή είναι από κάτω της. Μένει να φανεί αν θα τις αντιμετωπίσει από θέση ισχύος ή όχι.

Ο προπονητής της, Φελίπε Ματζού, θέλει να «χτίσουν» οι παίκτες του πάνω στην καλή εμφάνιση της τελευταίας αναμέτρησης και να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Απουσιάζουν οι μακροχρόνια τραυματίες Ραμάν (ΕΠ), Τρεμπέλ (ΜΕ), ενώ εκτός αποστολής λόγω τραυματισμών είναι ο αμυντικός Κάνα και οι μέσοι Ασιμέρου, Ρεφαέλοφ, Ντουρανβίλ. O αμυντικός και αρχηγός της, Φερτόνχεν, ήταν άρρωστος, μπήκε στην αποβολή, αλλά δύσκολα να βγάλει 90λεπτο, ίσως να μην ξεκινήσει καν!