*Τα 8 από τα 10 παιχνίδια των δύο ομάδων τα τελευταία 15 χρόνια ανεξαρτήτου έδρας, έληξαν under.

*Μετά από ένα σερί 5 συνεχόμενων ηττών, η Γουέστ Μπρομ κερδίζει τα 3 τελευταία παιχνίδια της υποδεχόμενη την Στόουκ.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ

Προκρίθηκε σχετικά εύκολα στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ, κερδίζοντας 3-1 εκτός έδρας την Άκρινγκτον και πλέον θα τεθεί αντιμέτωπη με την Μάντσεστερ Σίτι, την οποία θα υποδεχθεί  στις 19 του Σεπτέμβρη.

Ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προηγήθηκε στο 11΄ με τον Ροντόν για να έρθει στο 31΄ ο Φίλιπς να της δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στο ημίχρονο. Στο 64΄ ο Ροντρίγκεζ έκανε το 0-3, με την Άκρινγκτον απλά να μειώνει με τον Ντάλισον, λίγο πριν από το φινάλε.

Πιο πριν επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Μπέρνλι στο πρωτάθλημα. Κακό ματς στο πρώτο ημίωρο με πρώτη καλή φάση να ανήκει στην Μπέρνλι και να έρχεται στο 31, όταν ο Βόουκς πήρε την κεφαλιά, η μπάλα στρώθηκε στον Γκούντμουντσον, αλλά το σουτ που έκανε ο Ισλανδός, πέρασε λίγο άουτ. Στο 40΄ ο Φιλντ πήρε την κεφαλιά μετά από κόρνερ, με την μπάλα να περνά από όλους. Μάλιστα στο 42΄, ο Μι έχασε το άχαστο εξ επαφής, σπαταλώντας σπουδαία ευκαιρία για την Μπέρνλι. Το ματς δεν είχε ρυθμό στην επανάληψη αλλά στο 70΄ ο Φίλιπς σέντραρε από δεξιά και ο Ρόμπσον Κανού από κοντά έκανε το 0-1 με πλασέ. Στο 81΄ ο Ρόμπσον Κανού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για αγκωνιά στον Λόουτον.

Στα μεταγραφικά απέκτησε από τη Λειψία τον επιθετικό Όλιβερ Μπουρκ, έναντι 15 εκατομμυρίων λιρών. Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, θα απουσιάσει ο μεσοεπιθετιός Ρόμπσον-Κανού που αποβλήθηκε και είναι τιμωρημένος, ενώ δεν υπάρχουν άλλα ιδιαίτερα προβλήματα για τον Τόνι Πούλις.

Στατιστικό: Σε συνέχεια από πέρυσι μετρά 5 συνεχόμενα under (και μάλιστα 0-1 γκολ) στα τελευταία 5 εντός έδρας παιχνίδια της, σε επίπεδο πρωταθλήματος.

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη με σκορ 3-1 επί της Άκρινγκτον, στο πλαίσιο του 3ου γύρου του Λιγκ Καπ.

Δείτε τα προγνωστικά Αγγλίας (Κλικ Εδώ)

Το Γουέστ Μπρομ – Στόουκ παίζει στην Betshop

ΣΤΟΟΥΚ

Εύκολη πρόκριση στην επόμενη φάση του Λιγκ Καπ για την Στόουκ, που επικράτησε άνετα της Ροτσντέιλ με 4-0  και πλέον θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Μπρίστολ Σίτι. Με δύο γκολ του Άλεν (16΄, 42΄) και ένα του Πίτερ Κράουτς (29΄), ουσιαστικά καθάρισε το παιχνίδι από το πρώτο μέρος. Ο Σόμπι στο 80΄ διαμόρφωσε απλά το τελικό 4-0.

Πιο πριν πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Άρσεναλ στο πρωτάθλημα με 1-0. Στο 4΄, ο Τσεχ είπε όχι σε σουτ του Χεσέ, ενώ στο 17΄ ήταν η σειρά του Μπάτλαντ να αποκρούσει το σουτ του Ράμσεϊ και στο 20΄ ο γκολκίπερ της Στόουκ είπε όχι και σε προσπάθεια του Τσάμπερλεϊν. Ο Μπάτλαντ πραγματοποίησε ακόμη μια επέμβαση σε σουτ του Ράμσεϊ στο 28΄ ενώ στο 33΄ το σουτ του Μπεγερίν πέρασε λίγο άουτ. Η Στόουκ μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 47΄ άνοιξε το σκορ με διαγώνιο σουτ του Χεσέ, από αριστερά μέσα στην περιοχή. Στο 70΄ ο Εζίλ αστόχησε από καλή θέση και στις καθυστερήσεις η κεφαλιά του Ζιρού έξυσε το δοκάρι της Στόουκ.

Στα μεταγραφικά δεν κινήθηκε για τη απόκτηση κάποιου ποδοσφαιριστή, ενώ στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι, αμφίβολος δίνεται ο εξτρέμ Σακίρι για τον Μαρκ Χιουζ, που δεν αποκλείεται να τον προφυλάξει. Τα υπόλοιπα προβλήματα αφορούν μακροχρόνιους απόντες που δεν επηρεάζουν τον καταρτισμό του βασικού σχήματος.

Στατιστικό: Σε συνέχεια από πέρυσι, μετρά μόλις 1 νίκη στα 9 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της, σε επίπεδο πρωταθλήματος.

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη με σκορ 4-0 επί της Ροτσντέιλ, στο πλαίσιο του 3ου γύρου του Λιγκ Καπ.