* 34η αγωνιστική

* Στον πρώτο γύρο: Σέφιλντ Γιουνάιτεντ – Γουέστ Μπρομ 1-2

* Η Γουέστ Μπρομ θα προσπαθήσει να ζευγαρώσει τις νίκες της στο πρωτάθλημα κόντρα στη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ για πρώτη φορά από τη σεζόν 1998/99.

* Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ δεν έχει επικρατήσει της Γουέστ Μπρομ στο «The Hawthorns» από τον Οκτώβριο του 2003, όταν πανηγύρισε τη νίκη με 2-0 χάρη στα γκολ των Μάικλ Τονγκ και Άσλεϊ Γουάρντ.

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ

Μόλις ένα βαθμό πίσω από τη σημερινή αντίπαλό της και δύο από την πρωτοπόρο Νόριτς βρίσκεται η Γουέστ Μπρομ, η οποία μεσοβδόμαδα πανηγύρισε άλλη μία σπουδαία νίκη που τη διατηρεί ζωντανή στη μάχη της απευθείας ανόδου στην Πρέμιερ Λιγκ. Το συγκρότημα του Μόουρ επικράτησε εκτός έδρας με 3-2 της ΚΠΡ σε μία συναρπαστική μάχη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν δύο φορές με τα γκολ των Μοντέρο (5’) και Τζέικομπ Μέρφι (61’), με τους γηπεδούχους να απαντούν ισάριθμες με αυτά των Φρίμαν (35’) και Χέμεντ (75’ πεν.).

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λίβερμορ. Στις τέσσερις τελευταίες εντός έδρας αγωνιστικές που έδωσε η Γουέστ Μπρομ αγνοεί τη νίκη (0-3-1). Στη διάθεση του προπονητή του βρίσκεται και πάλι Γκέιλ (ΕΠ), ο οποίος εξέτισε την ποινή τιμωρίας δύο αγωνιστικών που του είχε επιβληθεί. Στο βασικό σχήμα αναμένεται να βρεθούν και πάλι οι μέσοι Μπάρι και Χάρπερ.

Προηγούμενο ματς: Η Γουέστ Μπρομ επικράτησε εκτός έδρας με 3-2 της ΚΠΡ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε GG στα τέσσερα τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις (δες το στην Novibet)

Παιχνίδι 365 μέρες το χρόνο | +21

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ

Αήττητη παραμένει η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ στις πέντε τελευταίες αγωνιστικές, στις οποίες σημείωσε τρεις νίκες και δύο ισοπαλίες. Την προηγούμενη βδομάδα δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει της Ρέντινγκ (4-0 εντός έδρας) φτάνοντας τους 61 βαθμούς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στα πρώτα δευτερόλεπτα με το γκολ του Φρίμαν, προτού ο Μαντίν διπλασιάσει τα τέρματά τους στο 16’. Ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου ο τελευταίος ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε ο Φλεκ στο 49’. Την ποινή τιμωρίας του εξέτισε η Μπάσαμ, ο οποίος αναμένεται να πάρει και πάλι φανέλα βασικού στη σημερινή αναμέτρηση κόντρα στη Γουέστ Μπρομ. Στην αποστολή του προπονητή τους, Κρις Γουάιλντερ, βρίσκονται και πάλι οι Ο’ Κόνελ και Μπάλντοκ. Ανάσες πήρε την προηγούμενη βδομάδα ο πρώτος σκόρερ των «λεπίδων», Μπίλι Σαρπ.

Προηγούμενο ματς: Η Σέφιλντ Γιουνάιτεντ επικράτησε εντός έδρας με 4-0 της Ρέντινγκ για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα 3/4 τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της σε όλες τις διοργανώσεις.