ΓΟΥΕΛΙΝΓΚΤΟΝ ΦΟΙΝΙΞ - ΠΕΡΘ ΓΚΛΟΡΙ Προγνωστικά

*14η αγωνιστική

*Νωρίτερα στη σεζόν: Περθ Γκλόρι – Γουέλινγκτον Φίνιξ 1-1

*Η Γουέλινγκτον Φίνιξ έχει να χάσει από τον Αύγουστο το 2020 από την Περθ Γκλόρι, όταν ηττήθηκε με 0-1 εντός έδρας. Από τότε έχει τέσσερις νίκες και δύο ισοπαλίες απέναντι της, η πιο πρόσφατη φέτος.

ΓΟΥΕΛΙΝΓΚΤΟΝ ΦΙΝΙΞ

Προηγούμενο ματς: H Γουέλινγκτον Φίνιξ κέρδισε 2-1 εντός έδρας την Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς, ούσα πολύ καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο, όταν και ήταν κυρίαρχος, είχε δοκάρι και σκόραρε δύο γκολ με τους Ρούφερ (32’), Ζαβάντα (40’). Στο δεύτερο υποχώρησε λίγο στον αγωνιστικό χώρο, η αντίπαλος της έχασε κάποιες ευκαιρίες, αλλά απλά δέχθηκε ένα τέρμα στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Ενκολό.

Η Γουέλινγκτον Φίνιξ εκμεταλλεύτηκε τον ενθουσιασμό της ως γηπεδούχους, κερδίζοντας με 2-1 εντός έδρας την Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς, με αυτήν να είναι η τρίτη της συνεχόμενη νίκη, δείχνοντας σε καλή αγωνιστική περίοδο. Και ήταν η τρίτη φετινή στο γήπεδό της, σε οκτώ αγώνες, έχοντας ηττηθεί μόνο από τις δύο ομάδες που έφτασαν πέρυσι στον τελικό των πλέι οφς και διεκδίκησαν το πρωτάθλημα.

Αυτές οι τρεις νίκες όχι απλά την έφεραν πάλι εντός πρώτης εξάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την διεκδίκηση του τίτλου, την ανέβασαν στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ξεφεύγοντας στο +3 από την έβδομη θέση, αλλά με τέτοια διαφορά τερμάτων που μπορεί να χαρακτηριστεί απόσταση ασφαλείας.

Λείπει ο αμυντικός Γούτον που τραυματίστηκε και έχασε και τους προηγούμενους αγώνες, ενώ τραυματίστηκε και ο μέσος Λιούις που θα χάσει για πρώτη φορά φέτος ένα παιχνίδι.

Γουέλινγκτον Φίνιξ Στατιστικά

*Εχει δύο σερί under 1,5

*Εχει 10/12 G/G στο πρωτάθλημα

*Εχει 9/15 over 2,5 στη σεζόν, 7/12 στο πρωτάθλημα

ΠΕΡΘ ΓΚΛΟΡΙ

Προηγούμενο ματς: Η Περθ Γκλόρι κέρδισε 3-1 εντός έδρας την Μέλμπουρν Βίκτορι, ανοίγοντας το σκορ με τον Γουίλιαμς στο 37ο λεπτό και στο 51’ αμφότερες οι ομάδες έμειναν με παίκτη λιγότερο. Και παρόλο που δέχθηκε την ισοφάριση από τον Μπριλάντε στο 59’, σκόραρε άλλα δύο τέρματα στη συνέχεια με τον Τάγκαρτ (80’, 87’), το δεύτερο μετά από λάθος του αντίπαλου τερματοφύλακα.

Η Περθ Γκλόρι επικράτησε 3-1 εντός έδρας της Μέλμπουρν Βίκτορι, με ιδανικό ντεμπούτο του νεοαποκτηθέντα επιθετικού της, Τάγκαρτ, ο οποίος σκόραρε δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης! Αυτή ήταν η τρίτη της νίκη στους τέσσερις τελευταίους αγώνες που δεν χάνει, αλλά μακριά από την έδρα της έχει τέσσερις συνεχόμενες ήττες, χωρίς να σκοράρει στις τρεις πιο πρόσφατες, έξι συνολικά σε εφτά παιχνίδια, έχοντας κερδίσει μόνο στο γήπεδο της Σέντραλ Κόαστ Μάρινερς.

Ανέβηκε στην 8η θέση του βαθμολογικού πίνακα, ισόβαθμη πλέον με την τελευταία ομάδα εντός πρώτης εξάδας και θέσεων που οδηγούν στα πλέι οφς για την διεκδίκηση του τίτλου. Πάντως ο τεχνικός της, Ρούμπεν Ζάντκοβιτς, ξεκαθάρισε πώς δεν τον ενδιαφέρει τόσο η βαθμολογική αναρρίχηση, όσο η βελτίωση στην αγωνιστική εικόνα της ομάδας του.

Συνεχίζουν να λείπουν, λόγω τραυματισμών, ο τερματοφύλακα Μπραντ Τζόουνς και οι Μπερκ – Τζιλρόι (ΑΜ), Σαρντινέρο (ΕΠ), ενώ χτύπησαν και θα απουσιάσουν και οι μέσοι ΜακΕνεφ, Κελίφι και τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Κλίσμπι. Και αμφίβολη είναι η συμμετοχή του Τάγκαρτ που έχει κάποιες ενοχλήσεις και ίσως προφυλαχθεί.