*24η αγωνιστική

*Οι δύο ομάδες παίζουν για πρώτη φορά μεταξύ τους.

ΓΟΥΕΪΜΑΟΥΘ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γουέιμαουθ έχασε με 3-2 εκτός έδρας από την Ιστλεϊ, χωρίς να εκμεταλλευτεί την αριθμητική υπεροχή που είχε για ένα ολόκληρο ημίχρονο. Βέβαια πλησίασε στο να το πετύχει, αφού ισοφάρισε λίγο πριν το τέλος, αλλά δεν άντεξε και ηττήθηκε με τέρμα στις καθυστερήσεις. Αυτή ήταν η έκτη συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα, έχοντας μία νίκη για το κύπελλο ερασιτεχνών σε αυτό το διάστημα, με τις τρεις ήττες στα πιο πρόσφατα παιχνίδια στο γήπεδό της.

Εχει βρεθεί εντός ζώνης υποβιβασμού, στην 21η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλλά σε απόσταση βολής – «αναπνοής» από μία θέση παραμονής, στο -1 συγκεκριμένα, εκεί που βρίσκεται η σημερινή της αντίπαλος!

Σίγουρα θα λείψουν οι τραυματίες Μπράτον (ΤΕ), Τόμπσον (ΕΠ), με τον τελευταίο να έχει πιθανότητες να αγωνιστεί.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Γουέιμαουθ έχασε με 3-2 εκτός έδρας από την Ιστλεϊ, χωρίς να εκμεταλλευτεί την αριθμητική της υπεροχή για ένα ολόκληρο ημίχρονο. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από τέρμα του Μπαρνέτ στο 40’, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα αποβλήθηκε αντίπαλος. Ακόμη και έτσι, δέχθηκε δεύτερο γκολ από τον Μαγκόμα στο 64’, αλλά απάντησε και ισοφάρισε με δύο γκολ των ΜακΚούιντ (79’), Γκούντσιπ (88’). Αλλά και πάλι δέχθηκε ένα γκολ που την οδήγησε στην ήττα, από τον Γουάιτχολ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Γουέιμαουθ Στατιστικά

*Εχει 5/7 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Betshop)

*Εχει 9/11 G/G εντός έδρας, 8/10 στο πρωτάθλημα.

ΣΑΟΥΘΕΝΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Σάουθεντ έχει να παίξει από την Boxing Day, όπου απέφυγε την ήττα στο γήπεδο της Μπρόμλεϊ, φέρνοντας 1-1. Αυτή ήταν η δεύτερη ισοπαλία της στους πέντε τελευταίους αγώνες, στους οποίους έχει και δύο νίκες. Αλλά μακριά από το γήπεδο της στα 10 τελευταία παιχνίδια έχει οκτώ ήττες και μόλις μία νίκη.

Είναι χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην 20η θέση του συγκεκριμένα, στην τελευταία θέση παραμονής, σε απόσταση βολής – «αναπνοής», στο +1 για την ακρίβεια, από την ζώνη του υποβιβασμού και ειδικά τη σημερινή της αντίπαλο.

Ο πλάγιος μπακ Κλίφορντ που απουσιάζει από την αρχή της χρονιάς συνεχίζει να λείπει, ενώ τραυματίες είναι και οι μέσοι Ακινόλα, Μπριτζ, αλλά και οι πιο πρόσφατα χτυπημένοι Ογκόγκο (ΜΕ), Λοπάτα (ΑΜ).

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Σάουθεντ έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Μπρόμλεϊ σε έναν αγώνα που βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Τσικ στο 64’, αλλά απάντησε γρήγορα, ισοφαρίζοντας στο 67’ με τον Ντένις. Όλα αυτά έπειτα από αρκετές φάσεις και για τις δύο ομάδες, πριν σκοράρουν, ενώ στα τελευταία 16 λεπτά έπαιξε με παίκτη περισσότερο, λόγω τραυματισμού αντιπάλου παίκτη και ενώ η αντίπαλος είχε κάνει όλες τις αλλαγές που δικαιούται.