*27η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ολντερσοτ – Γουέιμαουθ 0-2

*Πέρυσι η Γουέιμαουθ κέρδισε 0-2 εκτός έδρας την Ολντερσοτ και μετά έχασε με 0-3 εντός. Φέτος κέρδισε πάλι στο γήπεδο της αντιπάλου της με 0-2 στο πρώτο παιχνίδι τους.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΓΟΥΕΪΜΑΟΥΘ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γουέιμαουθ έχασε και από την Ντάγκεναμ με 1-2 εντός έδρας, γνωρίζοντας τέταρτη ήττα στα πέντε τελευταία παιχνίδια που δεν κερδίζει, αν και η τελευταία νίκη της ήταν στο κύπελλο ερασιτεχνών. Στο πρωτάθλημα έχει εννιά σερί αγώνες χωρίς νίκη, με οκτώ ήττες σε αυτό το διάστημα, πέντε εκ των οποίων σερί στο γήπεδό της!

Εχει βρεθεί εντός ζώνης υποβιβασμού, στην 21η θέση του βαθμολογικού πίνακα, όμως το χειρότερο είναι πώς σιγά – σιγά «βυθίζεται» βαθμολογικά, αφού αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο -9 από μία θέση παραμονής! Πάντως ο νέος της προπονητής, Ντέιβιντ Ολντφιλντ, είπε πώς οι παίκτες του τα έδωσαν όλα, όμως υπάρχουν και πολλά μαθήματα που μπορούν να πάρουν από την τελευταία ήττα.

Αναμένεται να λείψουν οι τραυματίες Μπράτον (ΤΕ), Ρόμπινσον (ΜΕ), Λέσλι – Σμιθ (ΑΜ), Τόμπσον (ΕΠ), με τον τελευταίο να έχει πιθανότητες να αγωνιστεί, ενώ χτύπησε πιο πρόσφατα και ο μέσος Μούσα που δεν αναμένεται να παίξει απόψε.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Γουέιμαουθ έχασε με 1-2 εντός έδρας από την Ντάγκεναμ, παρόλο που προηγήθηκε με τον ΜακΚουόιντ στο 38ο λεπτό. Αλλά άντεξε ως το 71ο λεπτό, όταν και ισοφαρίστηκε από τον Γουόκερ, ενώ έχασε τελικά από τέρμα του ΜακΚάλουμ στο 83ο λεπτό.

Γουέιμαουθ Στατιστικά

*Εχει δύο σερί G/G (δες το στην Betshop)

*Εχει 10/13 G/G εντός έδρας, 9/12 στο πρωτάθλημα.

ΟΛΝΤΕΡΣΟΤ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Ολντερσοτ δεν μπόρεσε να κρατήσει το υπέρ της σκορ, φέρνοντας τελικά 1-1 εντός έδρας με την Σάουθεντ. Αυτή ήταν η τρίτη της ισοπαλία στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια που δεν κερδίζει, αλλά εκτός έδρας έχει τρεις νίκες στους πέντε πιο πρόσφατους αγώνες της και μία ήττα, στο γήπεδο της Ντάγκεναμ.

Είναι σχετικά χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στο δεύτερο μισό του, στην 15η θέση συγκεκριμένα, αλλά έχει ξεφύγει πλέον σημαντικά από την ζώνη του υποβιβασμού, ούσα στο +11 από αυτήν.

Εκτός του μακροχρόνια τραυματία αμυντικού Λοκό που λείπει εδώ και καιρό, χτύπησε πρόσφατα και ο επιθετικός Τουρέ που δύσκολα θα παίξει απόψε.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Ολντερσοτ έφερε 1-1 εντός έδρας με την Σάουθεντ, ανοίγοντας το σκορ μόλις στο πέμπτο λεπτό με τον Γκλόβερ, αλλά δεν άντεξε την έντονη πίεση της αντιπάλου της και λύγισε λίγο πριν τη λήξη, δεχόμενη την ισοφάριση από τον Κάρντγουελ στο 87’.