* 5η αγωνιστική.

* Η Γοδόι Κρους δέχτηκε τουλάχιστον 1 γκολ σε καθένα από τα 8 τελευταία μεταξύ τους.

* Η Ροσάριο Σεντράλ πέτυχε πρώτη γκολ στις 6/8 τελευταίες αναμετρήσεις τους.

* Χωρίς κόσμο λόγω τιμωρίας δύο αγωνιστικών της Γοδόι Κρους για επεισόδια των οπαδών της.

ΓΟΔΟΪ ΚΡΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Ισόπαλη με την Εστουδιάντες εκτός με 1-1. Προηγήθηκε με τον Πόγι (24’), ισοφαρίστηκε από τον Ρομέρο στο 86’.

Έφτασε κοντά σε ένα πολύ σπουδαίο διπλό, ο Σαΐντ Ρομέρο όμως, δεν της επέτρεψε να το πάρει. Έτσι, παρέμεινε χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα, έχει όμως ματς λιγότερο, εκείνο που αναβλήθηκε με τη Σαν Λορένσο στην έδρα της.

Άσχημα νέα από την πειθαρχική επιτροπή της ομοσπονδίας, της επιβλήθηκε ποινή μείωσης τριών βαθμών και ένα πολύ βαρύ πρόστιμο για τη διακοπή του αγώνα με τη Σαν Λορένσο. Ωστόσο το παιχνίδι θα ολοκληρωθεί κανονικά, απλώς τα εναπομείναντα λεπτά, θα διεξαχθούν κεκλεισμένων των θυρών, όπως και τα δύο επόμενα, αρχής γενομένης από το συγκεκριμένο με τη Σεντράλ.

Στόχος μια νίκη που θα αλλάξει εντελώς το κλίμα εσωστρέφειας, αν και τα αποδυτήρια δεν φαίνεται να έχουν επηρεαστεί, με τον μπακ Πιέρ Μπάριος να δηλώνει πως οι παίκτες ονειρεύονται ακόμα και πρωτάθλημα, ασχέτως αν αυτή τη στιγμή η ομάδα είναι τελευταία στη βαθμολογία με αρνητική συγκομιδή μετά την αφαίρεση.

Γοδόι Κρους Στατιστικά

* Δεν έχει ήττα στα 3 τελευταία, τρέχει μίνι σερί με 2 ισοπαλίες στο πρωτάθλημα.

* Στα 7 τελευταία μετράει 5 under 2,5.

ΡΟΣΑΡΙΟ ΣΕΝΤΡΑΛ

Προηγούμενο ματς: Ισοπαλία με τη Λανούς με 1-1. Βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Πένια Μπιαφιόρε (23’), ισοφάρισε στις καθυστερήσεις με τον Ρούμπεν (90’+4).

Ούτε κόντρα στη Λανούς κατάφερε να διακόψει το αρνητικό σερί χωρίς νίκη στην έδρα της. Είχε πολλαπλάσιες ευκαιρίες από την αντίπαλο, τις σπατάλησε όλες και έφτασε στο σημείο να περιμένει το γκολ του Ρούμπεν στις καθυστερήσεις για να σώσει το βαθμό.

Στα πολύ θετικά η επιστροφή του βετεράνου φορ με γκολ, έδειξε ότι παρά τα 37 του χρόνια, εξακολουθεί να αποτελεί λύση σε μια θέση που η “κανάγια” είχε πρόβλημα. Με αυτόν αλλά και τον Κοπέτι, ο οποίος άρεσε επίσης στην πρώτη του εμφάνιση με τη φανέλα της, πάει για να πάρει το λιγότερο έναν βαθμό στη Μεντόσα.

Σοβαρός τραυματισμός για τον Τομάς Ο’Κόνορ, ο οποίος θα υποβληθεί σε χειρουργική επέμβαση και θα απουσιάσει για μήνες.

Ροσάριο Σεντράλ Στατιστικά

* Στα 6 τελευταία μετράει 5 G/G, τα 3 με over 2,5.

* Έχει χάσει μόνο 1/5 τελευταία, από την Πενιαρόλ εκτός με 2-1 για το Κόπα Λιμπερταδόρες.