*21η αγωνιστική

*Η Μπόκα Τζούνιορς είναι αήττητη στις έξι τελευταίες αναμετρήσεις της με τη Γοδόι Κρουζ (5-1-0). Είναι επίσης αήττητη στις εννιά πρόσφατες επισκέψεις της στην έδρα της Γοδόι Κρουζ (4-5-0), τελευταία νίκη της Γοδόι το 2008.

*Goal/Goal ήρθαν οι 5/6 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων.

ΓΟΔΟΪ ΚΡΟΥΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-1 από την Μπαράκας. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 45’+4’, δέχθηκε το 2-0 με αυτογκόλ στο 53’, μείωσε με πέναλτι του Οχέδα στο 61’, με την Μπαράκας να διαμορφώνει το τελικό 3-1 στο 64’.

Δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση, έμεινε μακριά απ’ τις επιτυχίες, γνωρίζοντας την ήττα με 3-1 απ’ την Μπαράκας. Παιχνίδι με καλό ρυθμό, εκατέρωθεν φάσεις μπροστά στις εστίες, ακυρώθηκε γκολ της αντιπάλου πριν το μισάωρο, δεν γλίτωσε το γκολ και δέχθηκε το 1-0 στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Στο δεύτερο 45λεπτο, οι δύο ομάδες προσέφεραν θέαμα, μπήκαν τρία γκολ μέσα σε 12 λεπτά, η Μπαράκας ήταν πιο αποτελεσματική στην τελικό στόχο και κέρδισε δίκαια.

Επιστροφή στις ήττες για τη Γοδόι, είχαν προηγηθεί το εκτός έδρας 3-0 απ’ τη Σεντράλ Κόρδοβα και το εντός έδρας 1-1 με την Τίγκρε, έπεσε απ’ τις θέσεις που οδηγούν στο επόμενο Σουνταμερικάνα, αυτή τη στιγμή είναι στο -1 απ’ την 10η θέση. Δυναμώνει στη Μεντόσα, είναι αήττητη στα 14 τελευταία παιχνίδια της με ρεκόρ 7-7-0. Εξέτισε ο χαφ Αντράντα, απουσιάζουν σταθερά δύο μακροχρόνιοι. Σε διεθνή καθήκοντα ο αναπληρωματικός γκολκίπερ Εσπινόλα.

ΓΟΔΟΪ ΚΡΟΥΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της για το πρωτάθλημα.

*2-3 γκολ τα 9/11 πρόσφατα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

ΜΠΟΚΑ ΤΖΟΥΝΙΟΡΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Ουρακάν.

“Κόπηκε” η φόρα και η τύχη που είχε στα προηγούμενα παιχνίδια μετά το εντός έδρας 0-0 με την Ουρακάν στο “Μπομπονέρα”. Κακό ποιοτικά παιχνίδι, δεν έγιναν πολλές φάσεις μπροστά στις εστίες, η Μπόκα είχε περισσότερες τελικές, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε κάποια εξ αυτών, ήταν άστοχη και έμεινε στο μηδέν επιθετικά.

Διακόπηκε το νικηφόρο σερί πέντε αγώνων για την Μπόκα, διεύρυνε ωστόσο το αήττητο στα εννιά παιχνίδια (6-3-0), παρέμεινε στην 3η θέση, είναι πλέον στο -2 απ’ την κορυφή και την πρωτοπόρο Τουκουμάν. Παρόλο που δεν οδηγεί την κούρσα της LPF, η ομάδα του Ιμπάρα συνεχίζει να προσφέρεται στους περισσότερους “book” ως φαβορί για την κατάκτηση του πρωταθλήματος. Νίκησε στις τρεις πρόσφατες εξόδους της, στις δύο εξ αυτών κράτησε ανέπαφη την εστία της.

Πολλές και σημαντικές οι απουσίες σε άμυνα και επίθεση κυρίως, σε διεθνείς υποχρεώσεις απουσιάζουν ο αριστερός μπακ Φάμπρα, ο δεξιός μπακ Αντβίνκουλα και ο στόπερ Σαμπράνο. Παραμένουν τραυματίες ο στόπερ Φιγάλ, οι εξτρέμ Βίγια, Σεμπάγιος και ο επιθετικός Μπριάσκο, νέα απουσία ο φορ/πρώτος σκόρερ Μπενεντέτο. Αμφίβολος ο στόπερ Ρόχο.