2η Αγωνιστική

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 6/9 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΓΟΔΟΪ ΚΡΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-1) επί της Μπαράκας. Ο Αμπρέγκο στο 25ο λεπτό πέτυχε το καθοριστικό γκολ.

Με το δεξί μπήκε στο 2023 η “τόμπα”, έγινε η πρώτη ομάδα που κέρδισε στο “Τσίκι Τάπια” για τη μεγάλη κατηγορία και το πέτυχε απόλυτα δίκαια.

Οι πρώτες εκατέρωθεν απειλές προέκυψαν από στατικές φάσεις, από κόρνερ τελικά προηγήθηκε η Γοδόι Κρους, με την άμυνα της Μπαράκας να αδρανεί. Δεν κατάφερε να αντιδράσουν στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι, μηδενική η επιθετική τους δημιουργία, η Γοδόι συνέχισε να είναι πιο απειλητική, είχε φάσεις για να διπλασιάσει το προβάδισμά της.

Με αποτέλεσμα ψυχολογίας επέστρεψε στον πάγκο της ομάδας ο κόουτς Φλόρες, ο οποίος είχε απομακρυνθεί ως αποτυχημένος τον περασμένο Απρίλιο.

ΓΟΔΟΪ ΚΡΟΥΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 2.5 τα 8/9 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* No Goal τα 5/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΚΟΛΟΝ ΣΑΝΤΑ ΦΕ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (1-2) από τη Λανούς. Ο Ντε λα Βέγκα έκανε το 0-1 στο 12ο λεπτό, ο Ορόζκο στο 72’ πέτυχε το δεύτερο γκολ της Λανούς και στο 85’ ο Μπενίτες μείωσε για την Κολόν στο 85’.

Όπως τέλειωσε το 2022 ξεκίνησε και το νέο έτος η Κολόν, με μία ακόμη (3η σερί) εντός έδρας ήττα, δικαίως δεν πήρε κάτι από την πρεμιέρα της περασμένης Κυριακής.

Η Λανούς μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκε σε φάση διαρκείας και στην συνέχεια αμύνθηκε αποτελεσματικά, δεν απειλήθηκε πέραν από κάποιες μικρό-ευκαιρίες σε στατικές φάσεις. Έγινε ανυπόμονη η Κολόν και στο transition δέχθηκε το δεύτερο γκολ, μείωσε πολύ αργά για να απειλήσει με ισοφάριση. Βαρύ, ακίνδυνο το επιθετικό της δίδυμο, ενδεχομένως να πάρει θέση βασικού σε αυτό ο Μπενίτες που ήρθε από τον πάγκο και μείωσε στο τελικό αποτέλεσμα.

Ψάχνεται για μεταγραφική ενίσχυση, με το βάρος να πέφτει στην ενδεχόμενη επιστροφή του χαφ Μπερνάρντι.