4η Αγωνιστική

* No Goal τα 7/10 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

* Αήττητη η Εστουδιάντες στα 4 τελευταία μεταξύ τους (3-1-0).

ΓΟΔΟΪ ΚΡΟΥΣ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (1-0) από την Σαν Λορέντσο. Με πέναλτι του Μπαρέιρο στο 55ο λεπτό κρίθηκε η αναμέτρηση.

Την πρώτη ήττα και το πρώτο γκολ της σεζόν δέχθηκε το περασμένο Σάββατο στο Μπουένος Άιρες η “τόμπα”, δίκαιο το αποτέλεσμα αφού εν αντιθέσει με τα προηγούμενα παιχνίδια είχε αρκετά αμυντικά θέματα.

Η Σαν Λορέντσο ήταν πολύ πιο απειλητική στο πρώτο ημίχρονο, είχε σημαντικές ευκαιρίες να προηγηθεί, αλλά το έκανε με VARίσιο πέναλτι στο ξεκίνημα της επανάληψης, το οποίο έφερε αρκετές διαμαρτυρίες. Πήρε τα ηνία του αγώνα μετά το 1-0, αλλά δεν κατάφερε να δημιουργήσει “καθαρή” ευκαιρία.

ΓΟΔΟΪ ΚΡΟΥΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Under 1.5 τα 5/6 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* No Goal τα 6/7 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΕΣΤΟΥΔΙΑΝΤΕΣ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-2) από τη Λανούς. Ο Κανάλε άνοιξε το σκορ στο 45ο λεπτό και παρότι η Λανούς έμεινε με 10 παίκτες (Ντίας) στο 56’, σκόραρε ξανά με τον Τρογιάνσκι στο 89’.

Συνεχίζει να προβληματίζει η Εστουδιάντες, κουβαλά τις παθογένειες που παρουσίασε στο β’ μισό της περσινής σεζόν και παρέμεινε δίχως νίκη στο πρωτάθλημα μετά τη δευτεριάτικη εντός έδρας ήττα.

Άδικο μπορεί να χαρακτηριστεί το 0-2 από τη Λανούς, σε ματς που είχε 67% κατοχή και 19-5 τελικές προσπάθειες υπέρ της. Ήταν άστοχη όμως, αναποτελεσματική όποτε πάτησε την αντίπαλη περιοχή και πληγώθηκε στο κλείσιμο των δύο ημιχρόνων, με στατική φάση στο πρώτο και αντεπίθεση στο δεύτερο. Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό της πλεονέκτημα για πάνω από μισή ώρα αγώνα.

Ήδη στην πίεση ο κόουτς Μπάλμπο, αποδοκιμάστηκε από τους φιλάθλους στο τελευταίο παιχνίδι. Απόψε καλείται να σπάσει ένα πολύ άσχημο εκτός έδρας σερί που τρέχει η “πίντσα”, παραμένει δίχως διπλό στα 13 τελευταία ταξίδια της (0-4-9).

“Έχω αυτοπεποίθηση σε αυτό που κάνουμε, παρόλο που δεν ξεκινήσαμε καλά. Είμαι σίγουρος ότι θα αντιστρέψουμε το κλίμα, πιστεύω στη δουλειά μας. Είναι θέμα υπομονής.” δήλωσε ο Μπάλμπο, ο οποίος μπορεί να υπολογίζει πλέον στους Γοδόι (δεξί μπακ) και Μουνιός (στόπερ), αδειάζοντας το απουσιολόγιο.