* 13η αγωνιστική

* Goal/Goal & Over 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια

* Στο Κόπα ντε λα Λίγκα (22/02): Γοδόι Κρους – Αλντοσίβι 0-2

ΓΟΔΟΪ ΚΡΟΥΣ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-0) από τη Χιμνάσια. Ο Αλεμάν άνοιξε το σκορ στο 61’ με πέναλτι και ο Κοντίν διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 95’.

Δίχως να το αξίζει, με την ήττα της Παρασκευής στη Λα Πλάτα έφτασε τα τέσσερα παιχνίδια δίχως νίκη (0-2-2) και αδυνατεί να χτίσει μία ικανοποιητική απόσταση από την επικίνδυνη ζώνη στην συνολική βαθμολογία υποβιβασμού.

Δεν ήταν χειρότερη στην έδρα της Χιμνάσια, από μία μεγάλη φάση είχαν οι δύο ομάδες σε ένα πρώτο κλειστό ημίχρονο, η Γοδόι απείλησε πρώτη μετά την επανάληψη. Δίχως να έχει προειδοποιήσει σκόραρε η Χιμνάσια με πέναλτι από χέρι σε αναμπουμπούλα.. Βρήκε χώρους στη συνέχεια, είχε ευκαιρίες να βρει το γκολ εξασφάλισης νωρίτερα, με τη Γοδόι να χάνει την ισορροπία της.

Καλύτερη στο 1-1 με τη Βέλεζ μία εβδομάδα νωρίτερα, καλύτερη και στην Σάντα Φε μέχρι να μείνει με 10 παίκτες. Δημιουργεί μεσοεπιθετικά, αλλά είναι αναποτελεσματική και συχνά έχει αμυντικά θέματα στις στατικές φάσεις.

ΓΟΔΟΪ ΚΡΟΥΣ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 7/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της

ΑΛΝΤΟΣΙΒΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα (0-1) από την Ουρακάν. Στο 84’ κρίθηκε το παιχνίδι όταν ο Καουτερούτσιο έκανε πέναλτι, αποβλήθηκε και ο Κριστάλδο ευστόχησε από την άσπρη βούλα.

Άμεση επιστροφή και στις πρωταθληματικές ήττες για την Αλντοσίβι, που έχει εικόνα ομάδας για υποβιβασμό. Το συγκυριακό διπλό στο “Φορταλέσα” με τη Λανούς (0-1) δεν της άλλαξε την ψυχολογία. Στο μεσοβδόμαδο ματς Κυπέλλου με τη Νιούελς (2-4) έκανε rotation ο κόουτς Σομόσα και ο αποκλεισμός ήταν αναμενόμενος.

Την Κυριακή όμως η αναμική εμφάνιση υποδεχόμενη την Ουρακάν δεν είχε άλλοθι. Ξανά ακίνδυνη επιθετικά, ξανά πολύ συντηρητικό το σχήμα του Σομόσα με 5αδα στην άμυνα. Δεν απείλησε σε όλο το ματς και στο τελευταίο 10λεπτο η Ουρακάν την έβαλε στα δίχτυα. Πίεσε ασφυκτικά και κέρδισε το καθοριστικό πέναλτι, το οποίο κόστισε και τον καλύτερο φορ της “τιμπουρόν” για το σημερινό παιχνίδι (Καουτερούτσιο).

Άσχημο το κλίμα στη Μαρ ντελ Πλάτα, η εξαιρετική πορεία ως τα προημιτελικά του Κόπα ντε λα Λίγκα με τον Παλέρμο στον πάγκο έχει ξεχαστεί, αφού η ομάδα είναι σταθερά εντός επικίνδυνης ζώνης και δε δείχνει ικανή να ανατρέψει τα δεδομένα.