*5η αγωνιστική

*Goal/Goal ήρθαν οι 10/14 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων, στις οκτώ εξ αυτών επιβεβαιώθηκε και το Over 2.5.

*Η Χρόνινχεν μετράει τέσσερις νίκες στις έξι τελευταίες εντός έδρας αναμετρήσεις της με αντίπαλο τη Φίτεσε (4-1-1).

ΧΡΟΝΙΝΧΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 1-1 με τη Ναϊμέγκεν. Προηγήθηκε με τον Ντουάρτε στο 75’, ισοφαρίστηκε στο 88’.

Ισόπαλη 1-1 με τη Ναϊμέγκεν αναδείχθηκε την προηγούμενη αγωνιστική η Χρόνινχεν. Ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, με λίγες καλές στιγμές μπροστά στις εστίες, δίκαιο το 0-0 στην ανάπαυλα. Οι δύο ομάδες μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο 45λεπτο, έχασαν ευκαιρίες, η Χρόνινχεν απέκτησε το προβάδισμα σε καλό σημείο, αλλά δεν το διαχειρίστηκε σωστά, δέχθηκε φάσεις και λύγισε με ισοφάριση στο φινάλε. Δίκαιο αποτέλεσμα το 1-1.

Δεύτερο σερί θετικό αποτέλεσμα για την Χρόνινχεν, είχε προηγηθεί το εντός έδρας 1-0 κόντρα στη Γκόου Αχέντ Ιγκλς, “τρέχει” ρεκόρ 1-2-1, μοναδική ήττα το βαρύ 6-1 απ’ τον Άγιαξ στο Άμστερνταμ.

Ψώνισε από Γερμανία στο φινάλε των μεταγραφών, απέκτησε δανεικό από την Άουγκσμπουργκ τον μεσοεπιθετικό Ρικάρντο Πέπι, πήρε και τον φορ Κρούγκερ από την Αρμίνια Μπίλεφελντ. Τεράστια απώλεια ο φορ Στραντ Λάρσεν, πήρε μεταγραφή στη Θέλτα, με τη διοίκηση να βάζει στα ταμεία της 11 εκατ. ευρώ. Έφυγαν επίσης ο εξτρέμ Γιόστεν (Απόλλων Λεμεσού) και ο αμυντικός χαφ Φαν Κάαμ (Καμπούρ), έδωσε δανεικό στη Ρόντα τον φορ Ποστέμα.  Συνεχίζουν τραυματίες ο γκολκίπερ Χούκστρα και ο αμυντικός Μουσάμπα, αμφίβολοι ο δεξιός μπακ Κασανβίρο και ο χαφ Λούντκβιστ.

ΧΡΟΝΙΝΧΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα 7/8 τελευταία παιχνίδια.

*Over 2.5 τα 12/14 πρόσφατα ματς.

ΦΙΤΕΣΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Βααλβάικ. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 35’, δέχθηκε το 0-2 στο 50’, μείωσε με πέναλτι του Μπέρο στο 61’ και ισοφάρισε με τον Φλαμίνγκο στο 71’.

Μπορεί να έβαλε τέλος στο σερί ηττών και να πήρε τον πρώτο της βαθμό, ωστόσο δεν μπορεί να μένει ευχαριστημένη με το 2-2 κόντρα στη Βααλβάικ. Στο πρώτο ημίχρονο, αποδείχθηκε άστοχη στην τελική προσπάθεια, δέχθηκε το γκολ και πήγε με την πλάτη στον τοίχο στην ανάπαυλα. Το 0-2 στις αρχές του δευτέρου μέρους έκανε ακόμη πιο δύσκολο το έργο της, ωστόσο στη συνέχεια αντέδρασε, μείωσε με πέναλτι και έφερε το ματς στην ισορροπία δέκα λεπτά αργότερα. Στο φινάλε έχασε σημαντικές ευκαιρίες να κάνει τη μεγάλη ανατροπή.

Είχαν προηγηθεί τρεις ήττες από Φέγενορντ (2-5), Εξέλσιορ (3-1) και Χέρενφεν (0-4), παραμένει στα χαμηλά στρώματα της κατάταξης, διαθέτοντας την χειρότερη άμυνα με 14 γκολ παθητικό. Κινήθηκε έντονα στο φινάλε των μεταγραφών, απέκτησε δύο πιτσιρικάδες δανεικούς, τον 20χρονο Μπιάλεκ (από Βόλφσμπουργκ) και τον 18χρονο Βίντοβιτς (από Μπάγερν Μονάχου), πήρε και τον αριστερό μπακ Ντάικς (από Μπολόνια). Έδωσε δανεικό στη Φένλο τον επιτελικό χαφ Χάουσμαν. Εξέτισε ποινή δύο αγωνιστικών ο χαφ Τρόνσταντ, τραυματίστηκε και τέθηκε νοκ άουτ ο νεοφερμένος γκολκίπερ Σχέρπεν που ήταν βασικός στα δύο προηγούμενα. Κάτω απ’ τα γκολπόστ επανέρχεται ο Χάουβεν.