*9η αγωνιστική

*Goal/Goal ήρθαν οι 10/13 πρόσφατες συναντήσεις των δύο ομάδων.

*Η Χρόνινχεν είναι αήττητη στα πέντε τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της κόντρα στη Βααλβάικ (4-1-0).

ΧΡΟΝΙΝΧΕΝ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ήττα 4-1 από την Αλκμάαρ. Έμεινε πίσω στο σκορ στο 3’, δέχθηκε το 0-2 στο 19’, μείωσε σε 1-2 με τον Πέπι στο 42’, δέχθηκε το 1-3 στο 61’ και το 1-4 στο 85’.

Υπέκυψε στην ανωτερότητα της Αλκμάαρ την προηγούμενη αγωνιστική και υπέστη τη βαριά ήττα με 4-1 εντός έδρας. Υστέρησε σημαντικά στο πρώτο ημίχρονο, είδε την εστία της να παραβιάζεται δύο φορές, αλλά αντέδρασε και μείωσε πριν την ανάπαυλα. Κινήθηκε στη μετριότητα στο δεύτερο 45λεπτο, ήταν άστοχη στις τελικές που δημιούργησε, άφησε κενά στην άμυνα, η Αλκμάαρ τα εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο και έφτασε πανάξια στην επικράτηση.

Δεύτερη διαδοχική ήττα για την Χρόνινχεν, είχε προηγηθεί το εκτός έδρας 2-1 απ’ τη Σπάρτα Ρότερνταμ (με ανατροπή), με ρεκόρ 2-2-4 βρίσκεται χαμηλά στην κατάταξη, στο +3 απ’ τις επικίνδυνες θέσεις και στο -4 απ’ την επτάδα και τα πλέι οφ Ευρώπης. Γνώρισε την ήττα στα δύο τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της. Αναμένεται να επιστρέψουν ο εξτρέμ Έιμπραχαμ, ο χαφ Ίρανταστ. Παραμένει τραυματίας ο αναπληρωματικός αριστερός μπακ Κάλεϊ, νέες απουσίες ο δεξιός μπακ Φαν Χέλντερεν και ο στόπερ Σβέρκο, ενώ ο στόπερ Κασανβίρο είναι άρρωστος και δύσκολα θα βρεθεί στην αποστολή.

ΧΡΟΝΙΝΧΕΝ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*G/G τα δύο τελευταία παιχνίδια.

*Under 2.5 τα 4/5 πρόσφατα ματς.

ΒΑΑΛΒΑΪΚ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Σπάρτα Ρότερνταμ. Προηγήθηκε με τον Κράμερ στο 10’, ισοφαρίστηκε στο 35’, απέκτησε ξανά το προβάδισμα με τον Μπελ Χασάνι στο 60’, για να δεχθεί εκ νέου την ισοφάριση στο 75’. Η Σπάρτα Ρότερνταμ έπαιξε με δέκα παίκτες απ’ το 62’.

Δεν αξιοποίησε τον παράγοντα έδρα την περασμένη εβδομάδα, παραχώρησε εντός έδρας 2-2 με τη Σπάρτα Ρότερνταμ. Στη μοναδική της ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο ευτύχησε να μπει μπροστά στο σκορ, υπέφερε στη συνέχεια, πολιορκήθηκε απ’ την αντίπαλο, ισοφαρίστηκε δίκαια πριν την ανάπαυλα. Στο δεύτερο μέρος, ήταν ανώτερη, κυριάρχησε, έκανε την ανατροπή, κέρδισε και αποβολή, αλλά από μια αδράνεια της άμυνας της δέχθηκε την ισοφάριση. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες, οπότε το τελικό σκορ κρίνεται δίκαιο.

Είχε προηγηθεί το εμφατικό 5-1 κόντρα στην Καμπούρ για την ομάδα του Όοστινχ, αφήνει συνολικά καλές εντυπώσεις, με ρεκόρ 2-4-2 βρίσκεται στη μέση του βαθμολογικού πίνακα και στο +5 απ’ τις επικίνδυνες θέσεις. Δεν έχει πανηγυρισει διπλό στη σεζόν (0-2-1). Παραμένουν τραυματίες ο στόπερ Νιούπορτ και ο εξτρέμ Γιόζεφζοον, έγινε αναγκαστική αλλαγή στο προηγούμενο ο φορ/πρώτος σκόρερ Κράμερ και δίνεται αμφίβολος.