*5η αγωνιστική

*GG στα εννέα τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια.

ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εκτός έδρας (5-0) από τη Χέρτα. Δύο γκολ πέτυχε ο Ταμπάκοβιτς (23′, 77′), από ένα Βίνκλερ (31′), Ντάρνταϊ (46′) και Πρέβλιακ (66′).

Πλήρωσε το κακό πρώτο ημίχρονο, στο οποίο βρέθηκε να χάνει με 2-0 πριν την ολοκλήρωσή του. Το 3-0 της Χέρτα με την έναρξη του δευτέρου δεν πτόησε την Γκρόιτερ Φιρτ που προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο χάνοντας τρεις μεγάλες ευκαιρίες. Πλασματικό το τελικό αποτέλεσμα στην πρωτεύουσα, καλείται να αντιδράσει με το Αννόβερο.

Μετράει μόλις τέσσερις νίκες στις συνολικά 22 επίσημες αναμετρήσεις που έδωσε με αυτό (έντεκα ήττες). “Πρόκειται για μία σπουδαία μάχη, προφανώς και θέλουμε να ρεφάρουμε την βαριά ήττα από τη Χέρτα”, είπε ο προπονητής Τσόρνιγκερ που αποβλήθηκε την προηγούμενη βδομάδα. Μετακόμισε στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης ο Ράεμπιγκερ (ΜΕ).

ΓΚΡΟΪΤΕΡ ΦΙΡΤ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

*Over 2,5 στα 9/11 τελευταία παιχνίδια της.

*NG στα 4/5 τελευταία παιχνίδια της.

ΑΝΝΟΒΕΡΟ

Προηγούμενο ματς: Ηττήθηκε εντός έδρας (1-0) από το Αμβούργο. Το μοναδικό γκολ πέτυχε ο Τζάτα στο 69′.

Δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ούτε βρήκε απάντηση στο γκολ που δέχτηκε στο 69′. Το Αννόβερο δημιούργησε μία μεγάλη ευκαιρία με το Αμβούργο στο 59′, όταν ο Τρεσόλντι τράνταξε με σουτ το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Μετρά μία νίκη σε τέσσερις αγωνιστικές στην έδρα της Χάνσα Ρόστοκ (2-1), άλωσε για τελευταία φορά την έδρα της Γκρόιτερ Φιρτ τον Φεβρουάριο 2020 (3-1). “Πρέπει να γίνουμε πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση”, ανέφερε ο προπονητής Λάιτλ. Ήρθαν οι Νταμάρ (ΜΕ, Χόφενχαϊμ), Σκοτ (ΜΕ, Αντβέρπ) και Βόγκλσαμερ (ΕΠ, Μίλγουολ).