*Αγώνας εξ αναβολής

*Στον πρώτο γύρο: Χάρογκεϊτ – Γκρίμσμπι 3-2

ΓΚΡΙΜΣΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Η Γκρίμσμπι κέρδισε 1-2 εκτός έδρας την Νορθάμπτον, με ανατροπή και με το νικητήριο τέρμα να επιτυγχάνεται στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων από τον Γκλένον. Είχε βρεθεί να χάνει από γκολ του Χόσκινς στο 18’, πριν ισοφαρίσει με τον Γουότερφολ στο 74ο λεπτό.

Η Γκρίμσμπι επέστρεψε στις νίκες μετά από δύο συνεχόμενες ήττες, κερδίζοντας με 1-2 στο γήπεδο της Νορθάμπτον. Η μία από αυτές τις δύο ήττες ήρθε στο πιο πρόσφατο παιχνίδι στο γήπεδό της, αν και ήταν η πρώτη εκεί μετά από τρεις συνεχόμενες νίκες σε αυτό.

Παραμένει στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, αλλά ανέβηκε στην 16η θέση του, ξεφεύγοντας στο +10 από την ζώνη του υποβιβασμού. Αλλά εξακολουθεί να είναι η ομάδα που έχει παίξει τα λιγότερα παιχνίδια στην κατηγορία.

Απουσιάζουν λόγω τραυματισμού ο αμυντικός Κρόπερ και ο μέσος Καν, ενώ πιο πρόσφατα χτύπησε και ο μέσος Γκριν με τη συμμετοχή του απόψε αμφίβολη, αλλά μετά από καιρό επέστρεψε στο προηγούμενο παιχνίδι ο επιθετικός Τέιλορ που αποθεραπεύτηκε.

Γκρίμσμπι Στατιστικά

*Εχει 6/7 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 4/5 αγώνες με 2-3 γκολ στους τελευταίους αγώνες της

*Εχει 11/21 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας, 7/13 στο πρωτάθλημα

ΧΑΡΟΓΚΕΪΤ

Προηγούμενο ματς: Η Χάρογκεϊτ έφερε 2-2 εντός έδρας με την Κρου, αν και προηγήθηκε με 2-0, ανοίγοντας το σκορ με τον Μουλντούν στο 34’ και σκοράροντας δεύτερο τέρμα με τον Ολάιγκμπε στο 52’. Όμως δεν άντεξε ως το τέλος, δέχθηκε ένα γκολ από πέναλτι του Αγκιέι στο 83ο λεπτό και τελικά ισοφαρίοτηκε από τον Ουγάκουε στο 89ο λεπτό.

Η Χάρογκεϊτ αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εντός έδρας απέναντι στην Κρου, «πετώντας» ουσιαστικά δύο βαθμούς, αφού προηγήθηκε με 2-0 και δέχθηκε δύο γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο! Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία της, τρίτο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη, αλλά μακριά από την έδρα της δεν χάνει στους τρεις τελευταίους αγώνες, με δύο ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα.

Είναι πάντα πολύ χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην 21η θέση του, έχοντας βρεθεί πλέον σε απόσταση βολής, στο +3 συγκεκριμένα, από την ζώνη του υποβιβασμού.

Παραμένουν εκτός λόγω τραυματισμών ο αμυντικός Φέργκιουσον και ο μέσος Ντούλεϊ, πιο πρόσφατα χτύπησε o αμυντικός Ράμσεϊ που δεν θα παίξει ξανά φέτος.