*28η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Χάρογκεϊτ – Γκρίμσμπι 3-2

*Το πρωί θα γίνει επιθεώρηση στο γήπεδο, σχετικά με το αν γίνει ή όχι το παιχνίδι.

ΓΚΡΙΜΣΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Η Γκρίμσμπι ηττήθηκε με 5-0 εκτός έδρας από την Σουίντον, πληρώνοντας σε μεγάλο βαθμό την αποβολή παίκτη της στο 34ο λεπτό. Βέβαια είχε βρεθεί ήδη πίσω στο σκορ, με τέρμα του Οστιν στο 25’, με τα άλλα τέσσερα γκολ να επιτυγχάνονται στο δεύτερο ημίχρονο από τους Λαβινιέ (62’), Γουίλιαμς (66’), Ντάρσι (78’), Καν (88’).

Η Γκρίμσμπι γνώρισε πολύ «βαριά» ήττα με 5-0 εκτός έδρας από την Σουίντον, αν και μεγάλο ρόλο σε αυτό έπαιξε η αποβολή ποδοσφαιριστή της όσο το σκορ ήταν στο 1-0. Αυτή ήταν η πρώτη της ήττα έπειτα από δύο σερί νίκες που είχε πετύχει στο γήπεδό της.

Παραμένει στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 16η θέση του, αλλά ακόμη βρίσκεται πιο κοντά, από πλευράς βαθμών, στην πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, στο -10 συγκεκριμένα, απ’ ότι στη ζώνη του υποβιβασμού, ούσα στο +11 από αυτήν.

Συνεχίζει να είναι εκτός ο μακροχρόνια τραυματίας επιθετικός Τέιλορ και ο πιο πρόσφατα χτυπημένος αμυντικός Κρόπερ, ενώ κάποιες ενοχλήσεις έχουν και ο αμυντικός Γουότερφολ με τον επιθετικό Ρίτσαρντσον που έχασαν και τον τελευταίο αγώνα και τιμωρημένος είναι ο αμυντικός Αμος.

Γκρίμσμπι Στατιστικά

*Εχει τρία συνεχόμενα N/G

*Εχει 11/19 under 2,5 εντός έδρας

*Εχει 10/19 G/G εντός έδρας

*Εχει 10/19 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΧΑΡΟΓΚΕΪΤ

Προηγούμενο ματς: Η Χάρογκεϊτ έφερε 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Στίβενεϊτζ, αν και βρέθηκε να χάνει από γκολ του Πιερτζάνι στο 60’, ισοφαρίζοντας με τον Αρμστρονγκ στο 76ο λεπτό, σε έναν γενικώς ισορροπημένο αγώνα.

Η Χάρογκεϊτ αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 εντός έδρας κόντρα στην πολύ δυνατή Στίβενεϊτζ, αποτέλεσμα που μπορεί να θεωρηθεί θετικό, αν και συμπλήρωσε τέσσερις σερί αγώνες χωρίς ήττα, με δύο ισοπαλίες σε αυτό το διάστημα. Και μακριά από την έδρα της έχει 10 ήττες και τρεις νίκες στα παιχνίδια που έχει δώσει ως τώρα.

Είναι πάντα πολύ χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στην 20η θέση του, αλλά μεγάλωσε για λίγο την απόσταση ασφαλείας της, ούσα στο +5 από την ζώνη του υποβιβασμού.

Εχουν μειωθεί αρκετά τα προβλήματα απουσιών, αφού οι περισσότεροι παίκτες έχουν γίνει καλά και είναι διαθέσιμοι, με μοναδικούς απόντες πλέον τον αμυντικό Φέργκιουσον και τον μέσο Ντούλεϊ.