*23η αγωνιστική

ΓΚΡΙΜΣΜΠΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γκρίμσμπι έχασε από την Στόκπορτ με 4-0 εκτός έδρας, αλλά για το κύπελλο ερασιτεχνών, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τη συνέχεια του θεσμού. Και αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη ήττα της, οι τρεις χωρίς να σκοράρει καν! Αλλά ήταν και η όγδοη στους εννιά τελευταίους αγώνες της, έχοντας κερδίσει ένα παιχνίδι στο γήπεδό της, εκεί που έχει μόλις δύο ήττες στα εννιά πιο πρόσφατα παιχνίδια, με εφτά νίκες. Όλα αυτά πριν δύο εβδομάδες, καθώς είχε και προβλήματα με κορωνοϊό.

Εχει πέσει πλέον στην 10η θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -6 από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, στο -11 από την κορυφή και την απευθείας άνοδο, εκεί που ήταν πριν λίγους μήνες.

Το μεγάλο διάστημα χωρίς υποχρεώσεις, βοήθησε να γίνουν καλά όλοι οι τραυματίες! Μοναδικοί απόντες πλέον, λόγω τιμωρίας ο επιθετικός και πρώτος σκόρερ ΜακΑτι που ολοκληρώνει την ποινή του και ο επιθετικός Τζον – Λιούις που εκτίει την πρώτη από τις τρεις αγωνιστικές της ποινής του.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Γκρίμσμπι έχασε εύκολα με 4-0 εκτός έδρας από την Γκρίμσμπι, δεχόμενη από δύο γκολ σε κάθε ημίχρονο, παίζοντας και με παίκτη λιγότερο για περίπου 40 λεπτά. Βρέθηκα να άνει από τέρμα ρτ Κόλαρ στο 12’, ο Κρόασντεϊλ στο 42’ πέτυχε το δεύτερο γκολ, ενώ τα άλλα δύο ήρθαν απέναντι σε 10 παίκτες, από τους Πάλμερ (60’), Κόλαρ (73’).

Γκρίμσμπι Στατιστικά

*Εχει 4/5 N/G στα τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Betshop)

*Το N/G επιβεβαιώθηκε στα 7/9 τελευταία εντός έδρας ματς στο πρωτάθλημα.

ΧΑΛΙΦΑΞ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Χάλιφαξ αναδείχθηκε ισόπαλα 1-1 εκτός έδρας απέναντι στην Τσέστερφιλντ στο μεγάλο παιχνίδι της προηγούμενης αγωνιστικής, αποτέλεσμα που μπορεί να θεωρηθεί θετικό, δεδομένου πώς ήρθε μακριά από το γήπεδο της. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία, έπειτα από δύο σερί νίκες, ενώ ήταν και η δεύτερη στους πέντε πιο πρόσφατους αγώνες πρωταθλήματος εκτός έδρας που δεν έχει χάσει.

Είναι στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, στο -3 από την κορυφή και την μοναδική θέση απευθείας ανόδου, όμως με πολύ χειρότερη διαφορά τερμάτων. Δηλαδή για να ανέβει στην πρώτη, πρέπει να κερδίσει απόψε με εφτά γκολ διαφορά!

Δεν έχει κάποιο πρόβλημα απουσιών, αλλά έξι παίκτες της έχουν φτάσει στις τέσσερις κίτρινες κάρτες και κινδυνεύουν με τιμωρία αν πάρουν άλλη μία, όμως για τις επόμενες τρεις εβδομάδες.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Χάλιφαξ έφερε 1-1 εκτός έδρας απέναντι στηνΤσέστερφιλντ, παρόλο που προηγήθηκε με τον Γουαρμπάρτον στο 18ο λεπτό, αφού δεν άντεξε ως το τέλος και ισοφαρίστηκε στο 85ο λεπτό από τον Κλαρκ.