*24η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σάλφορντ – Γκρίμσμπι 1-1

ΓΚΡΙΜΣΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Η Γκρίμσμπι έχασε με 3-2 εκτός έδρας από την Χάρογκεϊτ, με αυτογκόλ του Κροκόμπ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, αν και άξιζε καλύτερης τύχης βάσει εμφάνισης! Βρέθηκε να χάνει από τέρμα του Αρμστρονγκ μόλις στο 12ο λεπτό, αλλά ισοφάρισε με τον Καν στο 29’ και προηγήθηκε με τέρμα του Κλίφτον στο 49ο λεπτό, αλλά ισοφαρίστηκε από το δεύτερο γκολ του Αρμστρονγκ στο 76’, πριν σκοράρει ο δικός της παίκτης στη δική της εστία προς το τέλος!

Η Γκρίμσμπι έχασε με 3-2 εκτός έδρας από την Χάρογκεϊτ, αν και η εμφάνιση της ήταν αρκετά καλή και άξιζε πολλά περισσότερα, δεχόμενη ένα τέρμα προς το τέλος. Πάντως κέρδισε το πιο πρόσφατο παιχνίδι στο γήπεδό της, έπειτα από τέσσερις αγώνες εκεί που δεν τα είχε καταφέρει.

Παραμένει στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, υποχωρώντας στην 16η θέση του, αλλά ακόμη βρίσκεται πιο κοντά, από πλευράς βαθμών, στην πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, στο -8 συγκεκριμένα, απ’ ότι στη ζώνη του υποβιβασμού, ούσα στο +12 από αυτήν.

Συνεχίζει να είναι εκτός ο μακροχρόνια τραυματίας επιθετικός Τέιλορ, ενώ απόψε θα απουσιάσουν και οι τραυματίες Γκλένον (ΑΜ), Ρίτσαρντσον (ΕΠ), Κρόπερ (ΑΜ).

Γκρίμσμπι Στατιστικά

*Εχει 8/10 G/G στα τελευταία παιχνίδια της

*Εχει 9/16 G/G εντός έδρας

*Εχει 10/16 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας

ΣΑΛΦΟΡΝΤ

Προηγούμενο ματς: Η Σάλφορντ έφερε 1-1 εντός έδρας απέναντι στην Μπάροου, αν και προηγήθηκε με τον Σμιθ στο 26’. Αλλά αφού αρχικά γλίτωσε από το δοκάρι της την ισοφάριση, έμεινε με παίκτη λιγότερο στο 37’ και τελικά ισοφαρίστηκε στο 79’ από τέρμα του Στίβενς, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη στο τέλος, αλλά η προσπάθεια παίκτη της σταμάτησε στο δοκάρι της αντιπάλου της.

Η Σάλφορντ δεν κατάφερε να κερδίσει εντός έδρας την Μπάροου, φέρνοντας τελικά 1-1, πληρώνοντας την αποβολή ποδοσφαιριστή της σχετικά νωρίς στο παιχνίδι. Αυτή ήταν η πρώτη της ισοπαλία έπειτα από τρεις σερί νίκες, αν και μόνο μία εξ αυτών επιτεύχθηκε μακριά από την έδρα της.

Διατηρείται εκτός πρώτης επτάδας που οδηγεί στα πλέι οφς για την άνοδο στην κατηγορία της, στην 10η θέση συγκεκριμένα, αλλά σε απόσταση βολής, στο -3  για την ακρίβεια, από αυτήν, ενώ βρίσκεται πολύ μακριά, στο -11, από την πρώτη τριάδα που εξασφαλίζει απευθείας άνοδο.

Εξακολουθούν να απουσιάζουν λόγω τραυματισμών ο αμυντικός Σέπαρντ και ο μέσος Μάλαν, χτύπησε και ο μέσος Λουντ με τη συμμετοχή του αμφίβολη ενώ τιμωρημένος είναι ο επιθετικός Χέντρι που εκτίει την πρώτη από τις τρεις αγωνιστικές της ποινής του.