*Αγώνας εξ αναβολής

*Στον πρώτο γύρο: Νιούπορτ – Γκρίμσμπι 0-2

ΓΚΡΙΜΣΜΠΙ

Προηγούμενο ματς: Η Γκρίμσμπι έχασε 2-0 εκτός έδρας από την Καρλάιλ, με δύο γκολ που δέχθηκε προς το τέλος του ημιχρόνου, από τους ΜακΚάλμοντ (36’), Γκίμπσον (44’), ενώ είχε μία ευκαιρία τουλάχιστον να μειώσει, έχοντας δοκάρι προς το τέλος της αναμέτρησης.

Η Γκρίμσμπι ηττήθηκε με 2-0 εκτός έδρας από την Καρλάιλ, με αποτέλεσμα να προσγειωθεί ανώμαλα στην πραγματικότητα του πρωταθλήματος, μετά την εντυπωσιακή πρόκριση που πήρε στο κύπελλο Αγγλίας. Αυτή ήταν και η πρώτη της ήττα έπειτα από τέσσερις αγώνες, ενώ στο γήπεδό της έχει δύο σερί ισοπαλίες και δεν χάνει εδώ και τρία παιχνίδια.

Εξακολουθεί να βρίσκεται στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 17η θέση του, ξεφεύγοντας πάλι στο +12 από την ζώνη του υποβιβασμού, αλλά είναι αρκετά μακριά στο -17, από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο. Βέβαια λόγω υποχρεώσεων στο κύπελλο, ετοιμάζεται για «μαραθώνιο» αγώνων, αφού ως τώρα έχει παίξει τα λιγότερα παιχνίδια στην κατηγορία.

Σίγουρα απόντες λόγω τραυματισμών είναι ο μέσος Γκριν και ο αμυντικός Γκάλαχερ,.

Γκρίμσμπι Στατιστικά

*Εχει 6/8 αγώνες με 2-3 γκολ στους τελευταίους αγώνες της

*Εχει 11/23 G/G εντός έδρας, 9/15 στο πρωτάθλημα

*Εχει 12/23 under 2,5 εντός έδρας, 8/15 στο πρωτάθλημα

ΝΙΟΥΠΟΡΤ

Προηγούμενο ματς: Η Νιούπορτ έχασε 3-1 εκτός έδρας από την Σάλφορντ, αν και προηγήθηκε με τον Τσάρσλεϊ μόλις στο 29ο λεπτό. Ισοφαρίστηκε από τον Χέντρι στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και βρέθηκε να χάνει με γκολ που δέχθηκε στο πρώτο λεπτό του δευτέρου από τον ΜακΑλενι, ενώ ο Σμιθ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Η Νιούπορτ ηττήθηκε με 3-1 εκτός έδρας από την Σάλφορντ, γνωρίζοντας δεύτερη συνεχόμενη ήττα, πρώτη μακριά από το γήπεδό της, έπειτα από τρεις αγώνες εκτός που δεν είχε ηττηθεί, με δύο νίκες σε αυτό το διάστημα.

Είναι πάντα πολύ χαμηλά, στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα, στην 18η θέση του, απέχοντας ακόμη λίγο πιο κοντά στη ζώνη του υποβιβασμού, στο +11, απ’ ότι στην πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο, στο -18.

Πέραν του μακροχρόνια τραυματία αμυντικού Ντρίσντεϊλ, δεν υπάρχει κάποιο άλλο νεότερο πρόβλημα.