*Φάση των «32» του FA Cup Αγγλίας. Όποια ομάδα κερδίσει προκρίνεται στον επόμενο γύρο. Σε περίπτωση ισοπαλίας στο συνολικό σκορ ακολουθεί παράταση και αν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι.

*Αποτέλεσμα πρώτου αγώνα: Λούτον-Γκρίμσμπι 2-2.

*Με Under 2.5 γκολ έληξαν τα 3/5 τελευταία ματς μεταξύ των δύο ομάδων.

*Με Goal/Goal ολοκληρώθηκαν τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια μεταξύ των δυο ομάδων.

Δείτε τα Προγνωστικά Αγγλίας

ΓΚΡΙΜΣΜΠΙ (Β’ ΑΓΓΛΙΑΣ)

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη εναντίον της Κρου, στα πλαίσια της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το 0-1 ο ΜακΈιτι στο 3’ και το 0-2 ο Λόιντ στο 31’. Το τελικό 0-3 διαμόρφωσε ο Ντίκσον-Πίτερς στο 84’.

Πολύ καλή εμφάνιση και νίκη για την Γκρίμσμπι. Μπήκε δυνατά στο ματς και έπιασε στον ύπνο την άμυνα των γηπεδούχων, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Στη συνέχεια δεν μείωσε το ρυθμό της, με αποτέλεσμα να διπλασιάσει τα τέρματά της πριν την ανάπαυλα, ενώ στα τελευταία λεπτά του αγώνα εκμεταλλεύτηκε τους χώρους που βρήκε, πετυχαίνοντας ακόμη ένα γκολ. Αμυντικά δεν κινδύνεψε σε καμία περίπτωση, αφού οι γηπεδούχοι ήταν εντελώς άστοχοι στη τελική τους προσπάθεια.

Την έκπληξη θέλει να ολοκληρώσει σήμερα, αφού ήδη με το αποτέλεσμα που πήρε στο πρώτο ματς πήρε πολλά θετικά σχόλια, αλλά και ψυχολογία. Είναι μαχητική, ειδικά όταν αγωνίζεται εντός έδρας και σκοράρει με τρομερή συνέπεια στις περισσότερες αναμετρήσεις της, δυσκολεύοντας κάθε άμυνα. Η άμυνά της είναι αρκετά σταθερή σε πολλά από τα παιχνίδια της, κάτι το οποίο την έχει βοηθήσει σε πολλές περιπτώσεις να αποσπάσει θετικά αποτελέσματα. Γνωρίζει πως θα δεχθεί πίεση και στο σημερινό ματς, αλλά έδειξε πως δεν φοβάται και δείχνει έτοιμη γι’ αυτή την πρόκληση.

Γκρίμσμπι Στατιστικά

*Με No Goal τα 4/5 τελευταία ματς.

*Με Over 2.5 τα 3/5 πρόσφατα παιχνίδια.

ΛΟΥΤΟΝ (ΤΣΑΜΠΙΟΝΣΙΠ)

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη εναντίον της Στόουκ με σκορ 1-0, στα πλαίσια της 30ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Ρούντοκ στο 6’.

Καλή εμφάνιση και νίκη για τη Λούτον. Μπήκε δυνατά στο ματς και κατάφερε να πάρει από νωρίς προβάδισμα στο σκορ, διατηρώντας το υπέρ της σκορ ως το τελευταίο σφύριγμα. Η άμυνά της ήταν σταθερή καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, κρατώντας μακριά από την εστία της τους φιλοξενούμενους και διατηρώντας την εστία της ανέπαφη.

Να «καθαρίσει» την υπόθεση πρόκριση θέλει σήμερα, αν και δεν αναμένεται να έχει πολύ εύκολο έργο. Είναι παρ’ όλα αυτά σε πολύ καλή κατάσταση αυτή την περίοδο, καθώς είναι αποτελεσματική στο επιθετικό της κομμάτι, ενώ έχει δείξει και βελτίωση αμυντικά ύστερα από την πρώτη αναμέτρηση των δύο ομάδων, διατηρώντας το μηδέν παθητικό στα δύο τελευταία παιχνίδια της. Εκτός έδρας είναι σκληροτράχηλη και προέρχεται από σερί τεσσάρων νικών σε όλες τις διοργανώσεις, ενώ βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα στις τελευταίες πέντε εξόδους της.