*12η αγωνιστική

*Η Γέοβιλ κέρδισε στην πιο πρόσφατη επίσκεψη της σε αυτό το γήπεδο, έπειτα από τρεις σερί ήττες εκεί.

ΓΚΡΙΜΣΜΠΙ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γκρίμσμπι δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα, όπως αναμενόταν, κερδίζοντας με 0-5 εκτός έδρας την Μπρομσγκρόουβ Σπόρτινγκ, ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας, για το κύπελλο Αγγλίας, περνώντας στην επόμενη φάση του θεσμού. Αυτή ήταν η τέταρτη συνεχόμενη νίκη της, ενώ ειδικά στο γήπεδό της φέτος, όχι απλά δεν έχει χάσει, δεν έχει καν απώλεια βαθμού, με 5/5 νίκες μέχρι στιγμής!

Διαθέτει την καλύτερη επίθεση του πρωταθλήματος και είναι πρωτοπόρος στην κατηγορία, αν και είναι σε απόσταση βολής από δύο ομάδες πίσω της, στο +2 και στο +3 για την ακρίβεια. Εχει πάντα σημαντική απόσταση ασφαλείας, ούσα στο +7, από την όγδοη θέση που δεν οδηγεί ούτε καν στα πλέι οφς για την άνοδο.

Τραυματίες και απόντες είναι οι μέσοι Σκάνελ, Γκραντ, Ράιτ, με τους δύο πρώτους να μην έχουν παίξει από την αρχή της σεζόν, ενώ αμφίβολη είναι η συμμετοχή του μέσου ΜακΑτι που χτύπησε και έχασε τον τελευταίο αγώνα. Πάντως υπήρξαν και κάποια κρούσματα κορωνοϊού στην ομάδα, αν και ο τεχνικός της, Πολ Χερστ, δεν είπε ποιοι παίκτες έχουν πρόβλημα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Γκρίμσμπι κέρδισε άνετα, όσο δείχνει και το τελικό σκορ, με 0-5 εκτός έδρας την Μπρομσγκρόουβ Σπόρτινγκ, σκοράροντας με τους Ρέβαν (17’, 28’), Λονγκ – Κινγκ (25’), Τζον – Λιούις (85’ πεν.), Μπαπάγκα (90’).

Γκρίμσμπι Στατιστικά

*Εχει 4/5 over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Betshop)

*Εχει 3/5 over 2,5 εντός έδρας.

*Εχει 3/5 N/G εντός έδρας.

ΓΕΟΒΙΛ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γέοβιλ χρειάστηκε επαναληπτικό, αλλά και πέναλτι, για να αποκλείσει την Γουέιμαουθ στο κύπελλο. Αρχικά έφερε 1-1 στο γήπεδό της, στη συνέχεια το ίδιο σκορ στον επαναληπτικό εκτός, παίρνοντας την πρόκριση, επικρατώντας στα πέναλτι με 1-2. Πάντως σε 90λεπτο δεν έχει καταφέρει να πάρει νίκη στα εφτά τελευταία παιχνίδια της, με τρεις ήττες σε αυτό το διάστημα.

Είναι χαμηλά στο βαθμολογικό πίνακα, στο δεύτερο μισό του, σε απόσταση βολής, στο +3 συγκεκριμένα, από την ζώνη του υποβιβασμού, ενώ είναι στο -8 από την πρώτη επτάδα και τις θέσεις που οδηγούν στα πλέι οφς για την άνοδο. Στους αγώνες της έχουν μπει τα λιγότερα τέρματα στην κατηγορία. Αλλά είναι και μία από τις τέσσερις ομάδες που έχουν παίξει τα λιγότερα παιχνίδια στο πρωτάθλημα.

Παραμένουν εκτός οι μακροχρόνια τραυματίες Λιτλ (ΜΕ), Ριντ (ΕΠ), ενώ χτύπησαν πιο πρόσφατα ο αμυντικός και αρχηγός Γουίλκινσον και ο αμυντικός Γουίλιαμς που θα λείψουν μάλλον απόψε, όπως και μέσοι Μπράντλεϊ, Ρόουζ, ενώ ο μέσος Στέφενς δεν μπήκε στην αποστολή επειδή αντιμετωπίζει ένα οικογενειακό πρόβλημα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Γέοβιλ έφερε 1-1 εκτός έδρας με την Γουέιμαουθ, μετά από παράταση, αν και προηγήθηκε με τον Γουόρθινγκτον στο 21’, πριν δεχθεί την ισοφάριση από τον ΜακΚούιντ στο 87ο λεπτό.

Γέοβιλ Στατιστικά

*Εχει πέντε σερί under 2,5, τα τρία πιο πρόσφατα μαζί με G/G, τα τέσσερα τελευταία με 2-3 γκολ.

*Εχει 4/4 αγώνες με 2-3 γκολ εκτός έδρας.