5η αγωνιστική

*Η Μπαστιά επικράτησε και στα δυο πιο πρόσφατα παιχνίδια με αντίπαλο τη Γκρενόμπλ.

*No Goal τα 5/6 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΚΡΕΝΟΜΠΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία 0-0 με την Οσέρ, για το πρωτάθλημα.

Αήττητη η Γκρενόμπλ στα τέσσερα πρώτα παιχνίδια της σεζόν, έχοντας από δυο νίκες και ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βενσάν Ονιόν φιλοξενήθηκε από την Οσέρ, με την οποία έμειναν στο μηδέν.

Ήταν ανταγωνιστική στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο παρά τις ευκαιρίες της δεν κατάφερε να πετύχει κάτι, ενώ δέχθηκε και πίεση. Πιο παθητική μετά την ανάπαυλα, οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι και τις φάσεις, σε μια από αυτές μάλιστα σημάδεψαν το δοκάρι της Γκρενόμπλ.

Δεύτερη διαδοχική ισοπαλία, μετά και το εντός 0-0 με την Τρουά. Κρατάει ωστόσο ότι διατήρησε ανέπαφη την εστία της για τρίτο σερί ματς, έχοντας προηγηθεί αυτά που συνδύασε με νίκη επί των Σεντ Ετιέν (0-1 εκτός) και Παρί (2-0 εντός).

Γκρενόμπλ Στατιστικά

*Under 2.5 τα δέκα τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα έξι τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΜΠΑΣΤΙΑ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη 3-2 επί της Τρουά, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω με 0-2 (πεν. 9′, 29′), για να κάνει στην πορεία την ανατροπή με τους Σαντελί (47′) και Κοντέ (70′, 80′). Αμφότερες έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 12ο λεπτό.

Άμεση επιστροφή στις επιτυχίες για τη Μπαστιά, μετά και την 2-1 στην έδρα της Αμιάν. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ρεζίς Μπρουάρ φιλοξενήθηκε από την Αμιάν, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1.

Πραγματοποιώντας ένα κακό ξεκίνημα, βρέθηκε πίσω από νωρίς και λίγο αργότερα έμειναν αμφότερες με δέκα παίκτες. Σα να μην έφτανε αυτό, δέχθηκε και δεύτερο τέρμα πριν το μισάωρο. Δεν το έβαλε κάτω όμως και ούσα πιο απαιτητική στο δεύτερο ημίχρονο, έκανε την ολική ανατροπή.

Δεύτερη φετινή νίκη, μετά και από εκείνη επί της Βαλενσιέν (3-0 εντός), ευελπιστεί σε μια θετική εμφάνιση και μακριά από την έδρα της τώρα. Απέκτησε ως ελεύθερους τους Σεΐκ Κεϊτά (αμυντικός από Ρεμς) και Σαρλς Τραορέ (αμυντικός από Ναντ), ενώ πούλησε στη Μετς τον μπακ Κέβιν Φαν ντεν Κέρκοφ.