13η αγωνιστική

*Under 2.5 τα 3/4 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΚΡΕΝΟΜΠΛ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 3-2 από την Πο, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε δυο φορές στο σκορ με τον Μπα (9′, 59′), δέχθηκε ισάριθμες την ισοφάριση (23′, 82′) και εν τέλει την ανατροπή στις καθυστερήσεις.

Τέλος έλαβε το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα για τη Γκρενόμπλ, στο οποίο και μετρούσε πέντε νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Βενσάν Ονιόν φιλοξενήθηκε από την Πο, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 3-2.

Ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι και πήρε προβάδισμα από νωρίς, ωστόσο σταδιακά είδε την αντίπαλο της να ισορροπεί την κατάσταση και να ισοφαρίζει. Αντίστοιχη η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με την ίδια να παίρνει και πάλι τα ηνία, όμως στοίχισαν τα αμυντικά της κενά στα τελευταία λεπτά, δεχόμενη την ανατροπή.

Παρά την απώλεια, διατηρείται στις πρώτες θέσεις της κατάταξης και ψάχνει αντίδραση τώρα, έτσι ώστε να μην υποχωρήσει περισσότερο. Από τρεις νίκες και ισοπαλίες μπροστά στο κοινό της, στα 4/6 κράτησε και ανέπαφη την εστία της.

Γκρενόμπλ Στατιστικά

*Goal/Goal και Over 3.5 τα τρία τελευταία παιχνίδια της.

*Under 2.5 τα 8/10 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

ΑΖΑΞΙΟ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Κονκαρνό, για το πρωτάθλημα. Παρότι προηγήθηκε με το πέναλτι του Μπαμού στο 68ο λεπτό, στην πορεία δέχθηκε την ανατροπή (76′, 84′).

Από ήττα ωστόσο προέρχεται και η Αζαξιό, βάζοντας τέλος στο αήττητο των πέντε αγώνων πρωταθλήματος, στο οποίο και είχε δυο νίκες και τρεις ισοπαλίες. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ολιβιέ Πανταλονί φιλοξενήθηκε από την Κονκαρνό, στην έδρα της οποίας έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1.

Ήταν αυτή που απειλούσε περισσότερο στον αγωνιστικό χώρο και έχασα κάποιες καλές στιγμές για να πάρει το προβάδισμα. Κάτι που έκανε εν τέλει πράξη λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας και από το σημείο του πέναλτι. Στην πορεία ωστόσο είδε την αντίπαλο της να κάνει την ανατροπή, με την ίδια να αντιμετωπίζει σαφές πρόβλημα ανασταλτικά.

Βρίσκεται έτσι στα μέσα της κατάταξης, σε ισοβαθμία με τη Γκινγκάμπ και στο -4 από την αποψινή της αντίπαλο. Επιπλέον, αγνοεί το διπλό στις πέντε πιο πρόσφατες εξόδους της (0-2-3), στις 4/5 δεν κατάφερε ούτε να σκοράρει. Την πόρτα του χειρουργείου πέρασε ο Μισέλ Μπαρετό, που αντιμετώπιζε πρόβλημα στο γόνατο.