*29η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Φλαμένγκο-Γκρέμιο 3-0

*Οι δύο ομάδες έπαιξαν φέτος και για το κύπελλο, με την Φλαμένγκο να κερδίζει δύο φορές, 0-2 σε αυτό το γήπεδο και 1-0 στην έδρα της.

ΓΚΡΕΜΙΟ

Προηγούμενο ματς: Η Γκρέμιο έχασε με 3-0 εκτός έδρας από την Σάο Πάουλο, με το πρώτο τέρμα να το δέχεται από τον Αραούζο στο 21’, ενώ ο Πάμπλο Μάια στο 68’ έκανε το 2-0 για την αντίπαλο της, πριν διαμορφώσει το τελικό σκορ ο Λουτσιάνο στο 90ο λεπτό.

Η Γκρέμιο έμεινε πολύ μακριά από τον καλό της εαυτό, όπως συμβαίνει συνήθως βέβαια μακριά από την έδρα της, χάνοντας με 3-0 στο γήπεδο της Σάο Πάουλο. Μάλλον μοιάζει συμβιβασμένη με την “ετικέτα” της ομάδας – έδρας που έχει ως τώρα.

Βέβαια έχασε και τον πιο πρόσφατο αγώνα στην έδρα της, κάτι που την έχει φέρει να έχει τρεις σερί ήττες και τέσσερις αγώνες χωρίς νίκη, διανύοντας τη χειρότερη περίοδο της σεζόν. Αυτή η ήττα στο γήπεδό της ήταν η πρώτη μετά από πέντε σερί νίκες στο πρωτάθλημα και μόλις η δεύτερη γενικώς, μετά από εκείνη από την πρωτοπόρο Μποταφόγκο.

Κινδυνεύει πλέον έντονα να μην συμμετάσχει στο επόμενο Κόπα Λιμπερταδόρες, αφού είναι στην έκτη θέση, τελευταία που οδηγεί στα προκριματικά, στο +1 από την έβδομη.

Γκρέμιο Στατιστικά

*Τρία συνεχόμενα over 2,5 στα τελευταία παιχνίδια της

*8/14 over 2,5 εντός έδρας στο εθνικό πρωτάθλημα.

ΦΛΑΜΕΝΓΚΟ

Προηγούμενο ματς: H Φλαμένγκο κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Βάσκο Ντα Γκάμα, με τέρμα του Ζέρσον στο 76ο λεπτό, μετά από ένα δεύτερο ημίχρονο όπου η αντίπαλος της ήταν πιο απειλητική, με την ίδια πιο επιθετική και καλύτερη στο πρώτο μισό του αγώνα.

Δύο στις δύο νίκες για τη Φλαμένγκο από τότε που προσλήφθηκε ως τεχνικός ο Τίτε, με τη δεύτερη να έρχεται σε μεγάλο τοπικό ντέρμπι, κερδίζοντας 1-0 εντός έδρας την Βάσκο Ντα Γκάμα.

Αυτή ήταν η τρίτη της νίκη στους έξι τελευταίους αγώνες που δεν χάνει, έχοντας κρατήσει το μηδέν και στις τρεις αυτές νίκες.

Βρέθηκε πάλι στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, αλά στο -9 από την κορυφή και την Μποταφόγκο, η οποία δεν παίζει σήμερα. Επομένως αν κερδίσει, δεν αποκλείεται να αυξήσει την πίεση προς την συμπολίτισσα ης.