Στον πρώτο γύρο: Σανγκάη – Γκουϊτσόου Τσιτσένγκ 3-0

ΓΚΟΥΪΤΣΟΟΥ ΤΣΙΤΣΕΝΓΚ

Από τέσσερις σερί νίκες προέρχεται στο πρωτάθλημα η Γκουϊτσόου Τσιτσένγκ. Με τους 30 βαθμούς που συγκέντρωσε βρίσκεται στη μέση της κατάταξης. Την προηγούμενη βδομάδα το συγκρότημα του Μανθάνο επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Κουανγκτσόου ΡΦ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Ρούμπεν Κάστρο στο 23’. Στο 39’ άλλαξαν οι ισορροπίες στον αγωνιστικό χώρο, καθώς οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Ότεσεν. Το τελικό αποτέλεσμα στην αναμέτρηση διαμόρφωσε στο 59’ ο Μιν Γιουνλίν.

«Η νίκη βοηθάει στην υλοποίηση του στόχου μας. Οι ομάδες που παλεύουν για την παραμονή τους έχουν περίπου 15 βαθμούς, ενώ εμείς έχουμε πλέον 30΄. Οι ποδοσφαιριστές μου αξίζουν συγχαρητήρια», υπογράμμισε μεταξύ άλλων ο προπονητής της Γκουϊτσόου Τσιτσένγκ. Στις έντεκα συνολικά εντός έδρας αναμετρήσεις που έδωσε για την ίδια διοργάνωση πανηγύρισε μόλις τέσσερις νίκες. Στις επτά σημειώθηκαν λιγότερα από τρία γκολ.

Προηγούμενο ματς: Η Γκουϊτσόου Τσιτσένγκ επικράτησε εντός έδρας με 2-0 της Κουανγκτσόου ΡΦ, στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Στατιστικό: Σημειώθηκε no-goal στα πέντε από τα έξι τελευταία παιχνίδια της Γκουϊτσόου Τσιτσένγκ για το πρωτάθλημα (δες το στον Stoiximan)

Το Γκουϊτσόου Τσιτσένγκ – Σανγκάη παίζει στον Stoiximan

ΣΑΝΓΚΑΗ

Το πρώτο βήμα για πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Κίνας έκανε μεσοβδόμαδα η Σανγκάη. Το συγκρότημα του Βίλας Μπόας επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Κουανγκτσόου Έβεργκραντ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Λίου Γιάν στο 23’. Στο 54’ ήρθε η απάντηση από τους γηπεδούχους και τον Αχμέντοφ. Την ανατροπή των δεδομένων, και παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Χε Γκουάν.

Στις 19 τελευταίες αγωνιστικές που έδωσαν οι «κόκκινοι αετοί» για το πρωτάθλημα γνώρισαν μόλις δύο ήττες. Στις πέντε τελευταίες πανηγύρισε μόλις μία νίκη, αυτή κόντρα στη Λιφάν (3-2 εντός έδρας) την προηγούμενη βδομάδα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τα γκολ των Χουλκ (34’ πεν.) και Αχμέντοφ (72’), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με τους Χιούρι (55’ πεν.) και Λίου Χουάν (87’). Το νικητήριο γκολ για τη Σανγκάη πέτυχε ο Γου Λέι δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90’.

Προηγούμενο ματς: Η Σανγκάη επικράτησε εντός έδρας με 2-1 της Κουανγκτσόου Έβεργκραντ, στο πλαίσιο της πρώτης αναμέτρησης για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Κίνας.

Στατιστικό: Σημειώθηκε over 2,5 στα έξι από τα επτά τελευταία παιχνίδια της Σανγκάη για το πρωτάθλημα.