16η αγωνιστική

*Η Γκουαρανί επικράτησε και στα τέσσερα τελευταία εντός της με αντίπαλο τη Λοντρίνα.

*No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια ανάμεσα στις δυο ομάδες.

ΓΚΟΥΑΡΑΝΙ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 1-0 από τη Μποταφόγκο SP, για το πρωτάθλημα. Δέχθηκε το μοναδικό τέρμα στο 68ο λεπτό.

Τέλος έλαβε το αήττητο σερί των τριών αναμετρήσεων για τη Γκουαρανί, στο οποίο και μετρούσε δυο νίκες και μια ισοπαλία. Την προηγούμενη αγωνιστική, η ομάδα του Ουμπέρτο Λουσέρ φιλοξενήθηκε από τη Μποταφόγκο SP, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 1-0. Κατώτερη των προσδοκιών η εμφάνιση της, δεν απείλησε ιδιαίτερα και παρότι έδειχνε να αντέχει στην πίεση, εν τέλει λύγισε με γκολ που δέχθηκε λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας.

Μετά και από αυτή την απώλεια, βρίσκεται στα μέσα της κατάταξης, έχοντας συγκεντρώσει 22 βαθμούς μέχρι τώρα. Επικράτησε στα 5/7 φετινά εντός της, στα οποία είχε ακόμη από μια ισοπαλία και ήττα. Στη διάθεση του προπονητή του τέθηκε και πάλι ο Ματέους Μπουένο, που εξέτισε την τιμωρία του, την ώρα που εκτός για τον ίδιο λόγο θα παραμείνουν οι Ντιόγκο Ματέους και Αλβαρίνιο.

Γκουαρανί Στατιστικά

*Under 2.5 τα 7/8 τελευταία παιχνίδια της.

*No Goal και Under 2.5 τα 4/6 τελευταία εντός παιχνίδια της.

ΛΟΝΤΡΙΝΑ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα 2-1 από την Κλαμπ Ρεγκάτας, για το πρωτάθλημα. Βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-0 από το ημίχρονο (34′, 45’+4), για να μειώσει απλά με τον Ιάγκο Ντίας στο 56ο λεπτό. Με δέκα παίκτες έμειναν οι γηπεδούχοι στο 87′.

Μια ισοπαλία και επτά ήττες για τη Λοντρίνα στα οκτώ τελευταία παιχνίδια που έδωσε στο πρωτάθλημα. Την προηγούμενη αγωνιστική, φιλοξενήθηκε από την Κλαμπ Ρεγκάτας, κόντρα στην οποία έμεινε με άδεια χέρια, μετά και το τελικό 2-1. Σε ένα αρκετά ανοιχτό παιχνίδι, βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο πριν την ανάπαυλα. Μείωσε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, πίεσε για κάτι καλύτερο στην πορεία, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Μεσοβδόμαδα, ήρθε σε συμφωνία με τον τεχνικό Εντουάρντο Σόουζα για να αναλάβει τα ηνία της, ο οποίος θα είναι ο έβδομος που θα βρεθεί στον πάγκο της αυτή τη σεζόν. Στόχος, να βγάλει την ομάδα από τη δύσκολη θέση και την επικίνδυνη ζώνη, όπου και βρίσκεται, ούσα στο +1 από την ουραγό ABC Νατάλ. Ηττήθηκε στις 6/8 φετινές της εξόδους (1-1-6). Αναμένονται αλλαγές, δεδομένων και των απουσιών που αντιμετωπίζει.