ΓΚΟΥΑΡΑΝΙ - ΦΟΡΤΑΛΕΖΑ Προγνωστικά

*20η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Φορταλέζα – Γκουαρανί 2-1

ΓΚΟΥΑΡΑΝΙ

Η Γκουαρανί έκανε την καλύτερη της φετινή εμφάνιση και ανταμείφθηκε με μία νίκη μακριά από την έδρα της, με 1-2 επί της Λοντρίνα. Προηγήθηκε με πέναλτι στο έκτο λεπτό και παρότι ισοφαρίστηκε στο 57’, πήρε τη νίκη με τέρμα στο 66ο λεπτό, ένα αποτέλεσμα που άξιζε πλήρως, αφού ήταν πολύ καλύτερη από την αντίπαλο της, χάνοντας και άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει. Με δύο σερί νίκες λοιπόν πλησίασε στην πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου.

Και ενώ όλοι αναγνωρίζουν την δυσκολία του να παίζεις με την πρωτοπόρο, όπως θα συμβεί στο σημερινό τους παιχνίδι με την Φορταλέζα, προτιμούν να κοιτούν την θετική πλευρά. Δηλαδή το επιπλέον κίνητρο που υπάρχει για οποιονδήποτε παίκτη όταν αντιμετωπίζει μία καλύτερη ομάδα, αλλά και το γεγονός πως η αντίπαλος τους δεν αναμένεται να παίξει κλειστά, αλλά ανοικτά και με στόχο τη νίκη. Αυτό θα τους επιτρέψει να βρουν περισσότερους χώρους και να κάνουν το δικό τους παιχνίδι πιο εύκολα. Και ένας λόγος επιπλέον για τον προπονητή της, Ουμπέρτο Λούζερ, να είναι αισιόδοξος, αποτελεί το γεγονός πως όσες φορές ήθελαν νίκη για να μπουν στην πρώτη τετράδα, κατάφερναν να την πάρουν

Επιστρέφει από τιμωρία ο Ροντινέλι (ΜΕ), αλλά ένιωσε κάποιες ενοχλήσεις αυτή τη φορά και θα απουσιάσει ο Ντένερ (ΜΕ).

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Γκουαρανί κέρδισε 1-2 εκτός την Λοντρίνα στο πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει τέσσερα συνεχόμενα G/G στην έδρα της.

ΦΟΡΤΑΛΕΖΑ

Η Φορταλέζα έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο τον πρώτο γύρο, κερδίζοντας 2-1 την Κοριτίμπα, απολύτως δίκαια και πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ. Ηταν καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, προηγήθηκε 2-0 (54’, 69’) και αγχώθηκε λίγο μόνο στο τελευταίο 20λεπτο, όταν χαλάρωσε, ειδικά μετά το τέρμα που σκόραρε η αντίπαλος της στο 85’. Ανακηρύχθηκε πρωταθλήτρια χειμώνα και μάλιστα έχει σημαντική βαθμολογική απόσταση από την πέμπτη θέση που δεν εξασφαλίζει άνοδο.

Ο τεχνικός της, Ροτζέριο Σένι, είπε πως κανένας δεν περίμενε από την ομάδα του να είναι εκεί που βρίσκεται, αλλά βάσει της απόδοσης της ίσως και να πέταξε κάποιους βαθμούς. Πάντως έκανε και την γνωστή κοινότυπη δήλωση πως δεν κοιτάζουν μακροχρόνια, αλλά παιχνίδι – παιχνίδι και πλέον η προσοχή τους είναι στην αναμέτρηση με την Γκουαρανί, την οποία χαρακτήρισε ανεβασμένη και φορμαρισμένη. Το περίεργο είναι πως παρότι ο Σένι αποτέλεσε είδωλο της Σάο Πάουλο, η ομάδα του ούσα στην πόλη της, δεν προπονήθηκε στις δικές της εγκαταστάσεις, αλλά σε αυτές της Παλμέιρας που βρίσκονται δίπλα!

Δεν έχει κάποιο σημαντικό πρόβλημα απουσιών.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Φορταλέζα κέρδισε 2-1 εντός την Κοριτίμπα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει τέσσερα συνεχόμενα N/G