ΓΚΟΥΑΡΑΝΙ - ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΓΚΟΪΑΝΙΕΝΣΕ Προγνωστικά

*22η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Ατλέτικο Γκοϊανιένσε – Γκουαρανί 3-2

ΓΚΟΥΑΡΑΝΙ

Η Γκουαρανί μπήκε δυνατά στον αγώνα της με την Σαμπάιο Κορέα εκτός έδρας και προηγήθηκε στο 16ο λεπτό, ενώ στη συνέχεια άντεξε την πίεση που δέχθηκε και «καθάρισε» το παιχνίδι με ένα γκολ ακόμη στο 84ο λεπτό. Αυτή ήταν η τρίτη της νίκη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, φτάνοντας πάλι σε απόσταση βολής από την πρώτη τετράδα και τις θέσεις ανόδου. Και το σημαντικό είναι πως μετά από έξι παιχνίδια κράτησε και πάλι το μηδέν στην άμυνα, στο ντεμπούτο του έμπειρου Αγκενόρ κάτω από τα δοκάρια της.

Ο τεχνικός της, Ουμπέρτο Λούζερ, ήταν ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα, αλλά όπως είπε θα έπρεπε να έχουν κερδίσει πιο άνετα και με μεγαλύτερο σκορ, βάσει των ευκαιριών που σπατάλησαν. Χαρακτηριστικά δήλωσε πως του αρέσει οι ομάδες του να παίζουν επιθετικά, αλλά οφείλουν να είναι πιο αποτελεσματικοί οι παίκτες του όταν τους παρουσιάζονται οι ευκαιρίες για να σκοράρουν. Σε κάθε περίπτωση ζήτησε μία καλή εμφάνιση και νίκη απόψε, ώστε να πάνε με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο γειτονικό ντέρμπι με την Πόντε Πρέτα το ερχόμενο Σαββατοκύριακο.

Μακροχρόνια τραυματίες είναι οι Μπρούνο Σόουζα (ΑΜ), Ανσέλμο Ραμόν (ΕΠ). Επιστρέφει από τιμωρία ο Ρικαρντίνιο (ΜΕ), αλλά αυτή τη φορά τιμωρημένος είναι ο Γουίλιαν Ολιβέιρα (ΜΕ). Πάντως υπάρχουν εφτά παίκτες στο όριο των καρτών και ενόψει του ντέρμπι που ακολουθεί, ίσως να μην είναι τόσο μαχητικοί όσο σε διαφορετική περίπτωση.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Γκουαρανί κέρδισε 0-2 εκτός την Σαμπάιο Κορέα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει πέντε σερί G/G και τέσσερα συνεχόμενα over 2,5 στο πρωτάθλημα.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ ΓΚΟΪΑΝΙΕΝΣΕ

Η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Κοριτίμπα, σκοράροντας στο δέκατο λεπτό και φροντίζοντας στη συνέχεια να υπερασπιστεί αυτό το αποτέλεσμα. Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη της στα τρία τελευταία παιχνίδια που δεν χάνει, όμως δεν έχει και νίκη στα τρία πιο πρόσφατα εκτός! Παραμένει εντός πρώτης τετράδας και θέσεων ανόδου, αλλά σε απόσταση βολής από ομάδες πίσω της, όπως είναι και η σημερινή της αντίπαλος.

Δεδομένων των απουσιών που είχε η ομάδα του, αλλά και με την αδυναμία της να κερδίσει στον πρώτο γύρο ομάδες σαν την Κοριτίμπα, με ίδιους στόχους με αυτήν, ο προπονητής της, Τεντσάτι, ήταν ευχαριστημένος. Και χαρακτήρισε λογική την υποχώρηση των παικτών του όσο περνούσε ο χρόνος, καθώς αρκετοί εξ αυτών ήταν κουρασμένοι.

Επιστρέφουν από τιμωρία οι Ζουνίνιο Μπραντάο (ΕΠ), Τζιλβάν (ΑΜ), Ολιβέιρα (ΑΜ), Μπρούνο Σάντος (ΑΜ), Αντρέ Λουίς (ΕΠ) που έλειψαν από την τελευταία αναμέτρηση.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Ατλέτικο Γκοϊανιένσε κέρδισε 1-0 εντός την Κοριτίμπα για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 6/10 G/G εκτός στο πρωτάθλημα.