*28η αγωνιστική

*Σε προηγούμενους γύρους: Γκουανγκζού-Σούγον Μπλούγουινκς 2-1, Σουγόν Μπλούγουινκς – Γκουανγκζού 0-1

*Εφτά νίκες και μόλις μία ήττα, αυτή φέτος, σε 11 επισκέψεις της σε αυτή την έδρα έχει η Σουγόν Μπλούγουινκς.

ΓΚΟΥΑΝΓΚΖΟΥ

Προηγούμενο ματς: H Γκουανγκζού έφερε 2-2 εκτός έδρας με την Ίντσεον Γιουνάιτεντ, αν και βρέθηκε να χάνει 2-0 από δύο τέρματα του Γκέρσο σε 10 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο (50’, 60’). Αρχικά μείωσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ασάνι στο 79’, ισοφαρίζοντας στο 93’ με τον Κουν-Χι Λι, μετά από λάθος απόκρουση του αντίπαλου γκολκίπερ.

Η Γκουανγκζού αναδείχθηκε ισόπαλη 2-2 εκτός έδρας με την Ίντσεον Γιουνάιτεντ, παρόλο που βρέθηκε να χάνει με 2-0 στο δεύτερο ημίχρονο. Αυτή ήταν η δεύτερη σερί ισοπαλία της, πέμπτη στους εφτά τελευταίους αγώνες που δεν χάνει. Στο γήπεδό της κέρδισε το προηγούμενο παιχνίδι, έπειτα από δύο αγώνες που δεν τα είχε καταφέρει.

Είναι πάντα εντός πρώτης εξάδας, αλλά σε απόσταση βολής πλέον, στο +1 και στο +2 για την ακρίβεια, από την έβδομη και την όγδοη θέση που οδηγούν στο δεύτερο γκρουπ του τελευταίου κομματιού του πρωταθλήματος, αυτό που θα παλέψει για παραμονή. Αλλά με τις ομάδες εκεί να έχουν αγωνιστεί, δεν πρόκειται να βρεθεί εκτός πρώτης εξάδας.

Γκουανγζού Στατιστικά

*Δύο σερί G/G στα τελευταία παιχνίδια της.

*8/14 αγώνες με 2-3 γκολ εντός έδρας το 2023.

ΣΟΥΓΟΝ ΜΠΛΟΥΓΟΥΙΝΚΣ

Προηγούμενο ματς: Η Σουγόν Μπλούγουινκς κέρδισε 1-0 εντός έδρας την Γιεγιού Γιουνάιτεντ με ένα τέρμα του Μπουτχουίς στο 85ο λεπτό της αναμέτρησης, αφού νωρίτερα είχαν ευκαιρίες να σκοράρουν και οι δύο ομάδες.

Η Σουγόν Μπλούγουινκς πέτυχε πολύ μεγάλη νίκη, με 1-0 εντός έδρας, επί της Γιεγιού Γιουνάιτεντ,τρίτη στους οκτώ τελευταίους αγώνες όπου έχει χάσει μόνο από την Σουγόν στο μεταξύ τους τοπικό ντέρμπι. Μακριά από την έδρα της είναι αήττητη εδώ και τέσσερα παιχνίδια, με τρεις ισοπαλίες και μία νίκη.

Είναι σίγουρο πως θα τερματίσει στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα. Μάλιστα απέχει τόσο πολύ από μία θέση παραμονής, που θεωρείται σχεδόν σίγουρο πως αν θέλει να μείνει στην κατηγορία, θα γίνει μέσω play off.

Αλλά αυτή τη στιγμή στόχος της είναι να αποφύγει την τελευταία θέση, η οποία οδηγεί στον απευθείας υποβιβασμό, ούσα στο +1 από αυτήν, χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να βρεθεί εκεί μετά το σημερινό της παιχνίδι.