23η Αγωνιστική

Πρώτος γύρος: Ζαγκλέμπιε Σοσνόβιετς – Γκόρνικ Ζάμπρζε 1-1

ΓΚΟΡΝΙΚ ΖΑΜΠΡΖΕ

Παρουσιάστηκε κατώτερη των περιστάσεων κόντρα στην Πογκόν, με την Γκόρνικ Ζάμπρζε να γνωρίζει βαριά ήττα με 3-1 την προηγούμενη αγωνιστική. Κατάφερε μάλιστα στο 12’ να προηγηθεί με πέναλτι του Ανγκούλο, η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη, οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα, ισοφάρισαν στο 18’, ενώ στο 27’ πήραν προβάδισμα. Δεν μπόρεσε να αντιδράσει η Γκόρνικ, που δέχθηκε στο 50’ και τρίτο γκολ. Δεν άξιζε κάτι περισσότερο με την εικόνα που παρουσίασε η ομάδα του Μπροζ, που άφησε στην άκρη τη νίκη επί της Βίσλα Κρακοβίας (2-0). Δεν εξελίσσεται με τους καλύτερους οιωνούς η σεζόν για την Γκόρνικ, που μετά το πέρασμα 22 αγωνιστικών έχει καταφέρει να σημειώσει μόλις τέσσερις νίκες. Συνεχίζει να αγωνίζεται υπό πίεση, διαθέτοντας και μια από τις χειρότερες άμυνες της κατηγορίας. Θα λείψει από το σημερινό ματς ο βασικός αμυντικός Μποτσνίεβιτς λόγω τιμωρίας.

Προηγούμενο ματς: Την ήττα με 3-1 από την Πογκόν γνώρισε η Γκόρνικ Ζάμπρζε την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: over 2.5 τα 7/9 τελευταία παιχνίδια της (δες το στην Goalbet).

Το Γκόρνικ Ζάμπρζε – Ζαγκλέμπιε Σοσ. παίζει στην Goalbet
goalbet-logo

ΖΑΓΚΛΕΜΠΙΕ ΣΟΣΝΟΒΙΕΤΣ

Με σοβαρή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο η Ζαγκλέμπιε Σοσνόβιετς κατάφερε με ανατροπή να φτάσει σε μια σπουδαία νίκη με 3-2 επί της Άρκα την προηγούμενη αγωνιστική. Βρέθηκε δυο φορές πίσω στο σκορ, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το εις βάρος της 2-1. Μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος, ισοφάρισε στο 60’ με τον Παβλόφσκι, έχασε πέναλτι στο 82΄με τον Σανόγκο, τρία λεπτά αργότερα ωστόσο ο Παβλόφσκι ολοκλήρωσε την ανατροπή. Ένα αποτέλεσμα που έδωσε παράταση ζωής στην ομάδα του Ιβανάουσκας, που έβαλε έτσι τέλος στο αρνητικό σερί εννέα αναμετρήσεων που έτρεχε στο πρωτάθλημα, όπου μετρούσε επτά ήττες και δυο ισοπαλίες. Αυτή ήταν η μόλις δεύτερη νίκη της στις 19 τελευταίες αγωνιστικές, παραμένει σταθερά στην τελευταία θέση, διαθέτοντας και τη χειρότερη άμυνα. Αντιμετωπίζει σοβαρό πρόβλημα εκτός έδρας, έχει καταφέρει να συγκεντρώσει μόλις τρεις βαθμούς στις 11 φετινές εξόδους της.

Προηγούμενο ματς: Με 3-2 επικράτησε της Άρκα Γκντίνια η Ζαγκλέμπιε την προηγούμενη αγωνιστική.

Στατιστικό: G/G τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της.