* 4η Αγωνιστική

* Goal/Goal τα 6/7 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΓΚΟΡΝΙΚ ΖΑΜΠΡΖΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-3) επί της Ραντόμιακ. Ο Βλόνταρτσικ άνοιξε το σκορ στο 28’, ο Νόβακ έκανε το 0-2 στο 32ο λεπτό και ο Βλόνταρτσικ διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 64’.

Μετά από μία απογοητευτική πρεμιέρα, είχε το χρόνο να δουλέψει κι άλλο (λόγω αναβολής) και στο Ράντομ το προηγούμενο Σάββατο παρουσίασε γνώριμο πρόσωπο, ανοίγοντας λογαριασμό στην Ekstraklasa.

Έπαιξε έξυπνα στο χώρο, πίεζε ψηλά όταν χρειάστηκε και εξέθεσε αμυντικά την Ραντόμιακ για ένα πολύ άνετο διπλό. Ο ηγέτης Ποντόλσκι “σέρβιρε” δις στο 19χρονο νεοφερμένο φορ Βλόνταρτσικ.

Έχασε τον σκόρερ του 0-2, Νόβακ, ο οποίος πωλήθηκε για 400.000 ευρώ στην σημερινή της αντίπαλο. Ικανοποιητικό το ντεμπούτο του στόπερ Γιένσεν στο ματς με την Ραντόμιακ.

ΓΚΟΡΝΙΚ ΖΑΜΠΡΖΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 8/10 τελευταία επίσημα παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 8/11 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΡΑΚΟΒ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας νίκη (0-2) επί της Σπάρτακ Τρνάβα. Ο Λόπες άνοιξε το σκορ στο 30’ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου πέτυχε το δεύτερο γκολ με πέναλτι.

Το “τρένο” του Παπζούν μοιάζει ασταμάτητο, η Ρακόβ πέρασε πειστικά και από την Σλοβακία την Πέμπτη και αγκάλιασε την πρόκριση στα playoffs του Conference League, όπου η λογική λέει ότι θα αντιμετωπίσει την Σλάβια Πράγας.

Σοβαρή, κοντρολαρισμένη, με ξεκάθαρο πλάνο και ξεκάθαρους ρόλους ξανά η Ρακόβ, έκανε πολύ καλό πρώτη ημίχρονο στην Τρνάβα, με τον Λόπες να είναι και πάλι κορυφαίος, παρότι ήταν offside στο 0-1. Έπαιξε έξυπνα στην επανάληψη, έδωσε χώρο στους γηπεδούχους, αμύνθηκε σωστά και δεν απειλήθηκε.

“Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε. Πήραμε προβάδισμα και πρέπει να τελειώσουμε τη δουλειά στο σπίτι μας. Αυτός ο αγώνας συνεχίζεται, δεν έχει ακόμη διευθετηθεί, δεν σκεφτόμαστε ακόμα τον επόμενο γύρο. Θα ήταν λάθος και ανεύθυνο από την πλευρά μου” σχολίασε ο κόουτς Παπζούν.

6/6 νίκες πλέον στο ξεκινημα της νέας σεζόν για την back to back Κυπελλούχο Πολωνίας, η οποία ενισχύθηκε και μεταγραφικά με την απόκτηση (400.000 ευρώ) του χαφ Νόβακ από την σημερινή της αντίπαλο.

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Σαπάλα (χαφ) και Κοβάσεβιτς (κίπερ).