* Under 2.5 τα 6/8 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Στον πρώτο γύρο (27/11): Λέτζνα – Ζάμπρζε 1-2

Δείτε τα Προγνωστικά Πολωνίας

ΓΚΟΡΝΙΚ ΖΑΜΠΡΖΕ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (5-3) από τη Λέγκια. Η Λέγκια προηγήθηκε 2-0 στο 6’ με Σλιζ και Βζόλεκ, ο Κούμπιτσα μείωσε στο 16’ για την Γκόρνικ, ο Σοκολόφσκι (31’) έκανε το 3-1, ο Ποντόλσκι μείωσε εκ νέου στο 37’ και ο Σοκολόφσκι με το δεύτερο τέρμα διαμόρφωσε το 4-2 του ημιχρόνου. Ο Ζόσουε σκόραρε το πέμπτο γκολ της Λέγκια στο 65’ και ο Κούμπιτσα διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 77’.

Επιβεβαίωσε τον χαρακτήρα “όσα πάνε κι όσα έρθουν” η Γκόρνικ Ζάμπρζε για ένα ακόμη παιχνίδι τον τελευταίο ενάμιση μήνα, πρωταγωνίστρια σε ένα ακόμη πληθωρικό παιχνίδι, ούσα αδιάφορη βαθμολογικά εδώ και καιρό.

Το ματς στη Βαρσοβία έγινε “ροντέο” κυριολεκτικά από το πρώτο λεπτό, χτυπητά και πάλι τα αμυντικά της προβλήματα και ξεκάθαρο το επιθετικό της ταλέντο. Δεν την ενδιαφέρει η σκοπιμότητα, χαρίζει θέαμα παίζοντας γρήγορα και δίχως να το πολυσκέφονται οι παίκτες της.

Με ρεκόρ 1-2-5 το τελευταίο δίμηνο και παθητικό 17 τερμάτων στα 6 τελευταία παιχνίδια της, εξαίρεση στον κανόνα το 0-0 στο τελευταίο εντός με την “τουριστική” Ραντόμιακ, σε ματς όμως που χάθηκαν πολλές δυνατές ευκαιρίες από τα πρώτα δευτερόλεπτα.

ΓΚΟΡΝΙΚ ΖΑΜΠΡΖΕ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 3.5 τα 5/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 7/9 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΓΚΟΡΝΙΚ ΛΕΤΖΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας ισοπαλία (1-1) με τη Νιετσιέτζα. Η Γκόρνικ προηγήθηκε με τον Γκολ στο 35’, ο Βλάζλο ισοφάρισε για τη Νιετσιέτζα στο 50’.

Αποχαιρέτησε την Ekstraklasa η Γκόρνικ Λέτζνα με την εντός έδρας ισοπαλία της Δευτέρας, δικαίως αφού είχε σταθερά τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας.

Ακόμη και στον πρόσφατο εντός έδρας “τελικό” επιβίωσης με τη Νιετσιέτζα ήταν χειρότερη, έπρεπε να χάσει με βάση τις ευκαιρίες, οι φιλοξενούμενοι κυνήγησαν με μεγαλύτερη ένταση το γκολ της νίκης στο τέλος.

Δεν κατάφερε ν’ αλλάξει κάτι στην ομάδα ο κόουτς Πρασόλ που προσλήφθηκε για τα τελευταία παιχνίδια της σεζόν, ομολογουμένως σε πόλυ δύσκολο πρόγραμμα, αφού τα δύο πρόσφατα ταξίδια της ήταν στις έδρες των δύο πρωτοπόρων!