* 32η αγωνιστική

* Over 2.5 τα 5/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης

* Στον πρώτο γύρο (21/11): Νιετσιέτζα – Γκόρνικ 1-1

ΓΚΟΡΝΙΚ ΛΕΤΖΝΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (2-1) από την Ρακόβ. Ο Λόπεθ άνοιξε το σκορ για την Ρακόβ στο 32’ και ο Πέτρασεκ έκανε το 2-0 στο 40’. Ο Λοκίλο μείωσε για την Γκόρνικ στο 71’.

Δεν είχε ρεαλιστική τύχη στα δύο τελευταία της παιχνίδια η ουραγός και πλέον η παραμονή μοιάζει με θαύμα. Αναμενόμενα έχασε από τις δύο πρωτοπόρους της λίγκας Ρακόβ και Λεχ Πόζναν, δίχως να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση, έφτασε τις 7 ήττες στα 8 τελευταία παιχνίδια της και ετοιμάζεται για τη 2η κατηγορία.

Έκανε μία νίκη με το νεοφερμένο κόουτς Πρασόλ (1-0-3), εκμεταλλευόμενη την αδιαφορία της Ραντόμιακ στις 16 του Απρίλη, αλλά δεν αρκούσε. Έχει σταθερά τη χειρότερη επίθεση της κατηγορίας και δικαιώς είναι τελευταία.

ΓΚΟΡΝΙΚ ΛΕΤΖΝΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* No Goal τα 6/7 τελευταία παιχνίδια της

* Under 2.5 τα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΝΙΕΤΣΙΕΤΖΑ ΑΝΑΛΥΣΗ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Βίσλα Πλοκ. Το καθοριστικό γκολ πέτυχε ο Πόζναρ στο 74’.

Αντιθέτως η Νιετσιέτζα πάει να σώσει μία παρτίδα που έμοιαζε χαμένη. Με δύο σερί νίκες πήγε στους 30 βαθμούς, ξεκόλλησε από τον πάτο της Ekstraklasa και με ένα διπλό σήμερα αποκτά ρεαλιστικές ελπίδες για παραμονή, αφού θα βρεθεί στο -1 από την 15η θέση.

Λιγοστά πράγματα για σχεδόν 40 λεπτά στο ματς με τη Βίσλα Πλοκ την προηγούμενη Κυριακή, είχε δύο καλές ευκαιρίες στο κλείσιμο του ημιχρόνου, το οποίο έκλεισε με φάση για την Βίσλα. Σε αργό τέμπο και το δεύτερο μέρος, με τη Βίσλα να έχει την κατοχή (69%) και μία καλή ευκαιρία, στην πρώτη της καλή στιγμή μετά την ανάπαυλα σκόραρε το καθοριστικό γκολ η Νιετσιέτζα με την αμυντική αντίδραση της Βίσλα στη φάση να σηκώνει… υποψίες.

Είχε προηγηθεί ίσως η καλύτερή της εμφάνιση στη σεζόν, πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από το Βρότσλαβ, διέλυσε την Σλασκ με το τελικό 0-4 να είναι καθρέφτης του αγώνα. Κυριάρχησε από νωρίς και δεν απειλήθηκε καθόλου.