ΓΚΟΪΑΣ - ΣΑΟ ΜΠΕΝΤΟ Προγνωστικά

*22η αγωνιστική

*Στον πρώτο γύρο: Σάο Μπέντο – Γκοϊάς 1-1

ΓΚΟΪΑΣ

Η Γκοϊάς κέρδισε με ανατροπή 1-2 στην έδρα της Φιγκεϊρένσε, παρόλο που βρέθηκε να χάνει από πολύ νωρίς, μόλις στο πέμπτο λεπτό! Ευτύχησε να ισοφαρίσει σε πολύ κρίσιμο χρονικό σημείο, στην εκπνοή του ημιχρόνου, παίρνοντας τη νίκη με τέρμα στο 70ο λεπτό της αναμέτρησης. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη νίκη της, τρίτη στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια, ένατη στις 12 τελευταίες αγωνιστικές που έχει μόνο δύο ήττες. Με αυτό το αποτέλεσμα μπήκε εντός πρώτης τετράδας και θέσεων που εξασφαλίζουν άνοδο, αν και ισόβαθμη με ομάδα εκτός αυτών, αλλά υπερτερώντας στις νίκες.

Αυτό ήταν το πρώτο παιχνίδι στο οποίο γνώριζαν οι παίκτες της πως σε περίπτωση νίκης θα μπουν στην πρώτη τετράδα και ήταν κάτι που έπαιξε το ρόλο του όπως παραδέχθηκε και ο τεχνικός της, Νέι Φράνκο. Γι’ αυτό και ήταν πλήρως ικανοποιημένος από την εμφάνιση της ομάδας του στο τελευταίο παιχνίδι, απέναντι σε μία δύσκολη αντίπαλο. Επίσης ξεκαθάρισε πως το να παραμείνουν στην πρώτη τετράδα είναι αρκετά δύσκολο, οφείλουν να μην χάνουν βαθμούς στην έδρα τους και να διεκδικούν όσο περισσότερους μπορούν μακριά από αυτήν.

Το καλό κλίμα στην ομάδα ήρθε να το χαλάσει ένας σοβαρός τραυματισμός στην προπόνηση, του βασικού γκολκίπερ Μαρσέλο Ρανζέλ, ο οποίος έπαθε ρήξη χιαστού και θα επιστρέψει στους αγωνιστικούς χώρου το 2019!

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Γκοϊάς κέρδισε 1-2 εκτός την Φιγκεϊρένσε για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Εχει 7/11 G/G εντός στο πρωτάθλημα.

ΣΑΟ ΜΠΕΝΤΟ

Η Σάο Μπέντο έχασε 1-0 εκτός έδρας από την δυνατή CSA, αν και πάλεψε αρκετά, αντέχοντας ως τα τελευταία λεπτά, αλλά δέχθηκε το γκολ με τέρμα από κεφαλιά ύστερα από κόρνερ στο 87ο λεπτό. Νωρίτερα βέβαια είχε γλιτώσει από το δοκάρι της. Έτσι ακόμη ψάχνει την πρώτη της νίκη μακριά από το γήπεδο της στο πρωτάθλημα, εκεί που έχει υποχωρήσει αρκετά στο βαθμολογικό πίνακα, ούσα σε απόσταση βολής από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Και δεν θα μπορούσε να είναι διαφορετικά, με δύο ήττες στα τρία τελευταία παιχνίδια που δεν κερδίζει. Αυτό όμως που είναι περισσότερο ανησυχητικό, είναι πως στα πέντε τελευταία παιχνίδια της έχει δεχθεί γκολ στο τελευταίο δεκάλεπτο! Και αν στα πρώτα δύο είχε φροντίσει να σκοράρει δύο νωρίτερα και να πάρει τη νίκη, τα πιο πρόσφατα τρία της κόστισαν συνολικά 4 βαθμούς!

Παραμένουν εκτός οι τραυματίες Εβερτον Σίλβα (ΑΜ), Ντάγκλας Ασίς (ΑΜ), Ντορίβα (ΜΕ), ενώ αποκτήθηκε για να βοηθήσει στον τομέα του σκοραρίσματος ο επιθετικός Ντανίλο Μπάλα.

Προηγούμενο παιχνίδι: Η Σάο Μπέντο έχασε 1-0 εκτός από την CSA για το πρωτάθλημα.

Στατιστικό: Χωρίς νίκη σε εννιά αγώνες εκτός στο πρωτάθλημα, με έξι ισοπαλίες.