*Φάση ομίλων – 4η αγωνιστική

Δείτε τη Βαθμολογία Τσάμπιονς Λιγκ

*Στον πρώτο γύρο: Σαχτάρ Ντόνετσκ – Γκλάντμπαχ 0-6

*Τρεις νίκες πανηγύρισε η Γκλάντμπαχ στις πέντε συνολικά αναμετρήσεις (11-5 τα γκολ) που έδωσε κόντρα σε ομάδες από την Ουκρανία (δύο ήττες). Στις δύο εντός έδρας έχει απολογισμό 1-0-1.

*Συνολικά 25 φορές αντιμετώπισε γερμανικές ομάδες στο παρελθόν η Σαχτάρ Ντόνετσκ με απολογισμό 9-8-8 (30-44 τα γκολ). Μακριά από το σπίτι της σημείωσε πέντε νίκες, μία ισοπαλία και έξι ήττες.

*Η Γκλάντμπαχ πανηγύρισε τρεις νίκες στις έξι τελευταίες ευρωπαϊκές αναμετρήσεις της (δύο ισοπαλίες, μία ήττα), μα μόλις τέσσερις σε 16 (οχτώ ισοπαλίες, τέσσερις ήττες).

*Μη λαμβάνοντας υπόψη της περσινές μάχες με Βασιλεία και Ίντερ που διεξήχθησαν σε ουδέτερο έδαφος, η Σαχτάρ Ντόνετσκ παραμένει αήττητη σε έξι εκτός έδρας ευρωπαϊκές αναμετρήσεις (τρεις νίκες, τρεις ισοπαλίες).

Γκλάντμπαχ – Σαχτάρ Ντόνετσκ στο Pamestoixima.gr Advertisement

Δείτε τα Προγνωστικά Champions League

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ ΑΝΑΛΥΣΗ

Η Γκλάντμπαχ υποδέχτηκε το Σάββατο την Άουγκσμπουργκ για την Μπουντεσλίγκα αποτελώντας το απόλυτο φαβορί για νίκη, κατάφερε να προηγηθεί στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ παράλληλα απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα στο 66′. Παρόλα αυτά δεν κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της προβάδισμα μέχρι το τέλος, δεχόμενη την ισοφάριση δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′.

Συγκεντρώνοντας 12 βαθμούς τα “πουλάρια” παρέμειναν στην 7η θέση και το -5 από την πρώτη 4αδα που οδηγεί στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ. Πανηγύρισαν μόλις μία νίκη σε έξι αναμετρήσεις στο Τσάμπιονς Λιγκ, αυτή με αντίπαλο τη σημερινή αντίπαλό τους Σαχτάρ Ντόνετσκ στην Ουκρανία με το εμφατικό 6-0.

Στις υπόλοιπες σημείωσαν τέσσερις ισοπαλίες και μία ήττα (GG στις τέσσερις, over 3,5 σε ισάριθμες). “Γνωρίζουμε πως η Σαχτάρ Ντόνετσκ θα παίξει πολύ διαφορετικά, πρόκειται για μία ομάδα με ποιότητα. Θα πρέπει να εμφανιστούμε πανέτοιμοι, στόχος μας αποτελεί μόνο η νίκη”, υπογράμμισε ο προπονητής Ρόουζ. Το Σάββατο (28/11) τα “πουλάρια” υποδέχονται την Σάλκε για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Άουγκσμπουργκ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 5′ με το γκολ του Νόιχαους, με τους φιλοξενούμενους να μένουν με δέκα παίκτες στο 66′ λόγω αποβολής του Φράμπεργκερ. Παρόλα αυτά κατάφεραν να ισοφαρίσουν δύο λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′ με τον Καλιτζούρι.

ΓΚΛΑΝΤΜΠΑΧ Στατιστικά

*Κράτησε το μηδέν στα 2/4 τελευταία παιχνίδια της (δες το στο Pamestoixima)

*GG στα 4/5 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της.

Παίξε Νόμιμα στo Pamestoixima.gr | 21+ (ΚΛΙΚ ΕΔΩ)

Με γκέλα επέστρεψε από την διακοπή του πρωταθλήματος η Σαχτάρ Ντόνετσκ, το Σάββατο αναδείχθηκε ισόπαλη με την Ολεξάντρια (1-1 εντός) σε μία αναμέτρηση που αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο μόλις από το 31′. Κατάφερε να προηγηθεί με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, αλλά δέχτηκε άμεσα την ισοφάριση. Αν ήταν λίγο πιο εύστοχη θα μπορούσε να φτάσει στο “τρίποντο”.

Με τους 20 βαθμούς που συγκέντρωσε παρέμεινε στην 2η θέση (στο -3 από την Ντιναμό Κιέβου) βλέποντας, παράλληλα, την Βόρσκλα να την πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής. Η Σαχτάρ Ντόνετσκ πανηγύρισε μόλις μία νίκη σε επτά αναμετρήσεις στο Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης (3-2 εκτός) στις 21 Οκτωβρίου, στις υπόλοιπες σημείωσε τέσσερις ισοπαλίες και δύο ήττες (over 3,5 στις τέσσερις, GG σε ισάριθμες).

“Αναλύσαμε την πρώτη αναμέτρηση με την Γκλάντμπαχ, καταλάβαμε τι κάναμε λάθος και γνωρίσαμε μία βαριά ήττα. Θα πάμε με μία τελείως διαφορετική προσέγγιση στην Γερμανία και με ανεβασμένη ψυχολογία”, είπε ο προπονητής Κάστρο. Το Σάββατο (28/11) η Σαχτάρ Ντόνετσκ ταξιδεύει στην έδρα της Ντνίπρο για το πρωτάθλημα.

Προηγούμενο ματς: Αναδείχθηκε ισόπαλη (1-1 εντός) με την Ολεξάντρια. Στο 47′ ο Ντοντό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, προτού ο Μπαναντά ισοφαρίσει έξι λεπτά αργότερα. Η Σαχτάρ Ντόνετσκ αγωνίζονταν με παίκτη λιγότερο από το 31′ λόγω αποβολής του Ζούνιορ Μοράες.