* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία μεταξύ τους παιχνίδια, ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης.

* Αήττητη η Καϊσέρισπορ στα μεταξύ τους παιχνίδια (3-2-0).

* Στον 1ο γύρο (28/08): Καϊσέρισπορ – Γκιρεσούνσπορ 3-0

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ήττα (5-1) από την Κασίμπασα. Ο Σαβίσεβιτς στο 10’ άνοιξε το σκορ για την Γκιρεσούνσπορ, αλλά η Κασίμπασα γύρισε το παιχνίδι με Φαλ (14’), με πέναλτι των Εϊσερίκ (29’) και Καρά (45+5’) πριν το ημίχρονο. Ο Μπεν Ουάνες έκανε το 4-1 στο 50’ και ο Καρά στο 66’ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Δεύτερη κολλητή συντριβή για την ομάδα της Κερασούντας πριν τη διακοπή, μέσα σε τέσσερις ημέρες δέχθηκε 9 γκολ κι έφτασε τα 6 παιχνίδια δίχως νίκη (0-2-4) για να βρεθεί εντός επικίνδυνης ζώνης, παρά τις (προ μερικών εβδομάδων) φιλοδοξίες του κόουτς Κελές για πλασάρισμα εντός πρώτης 10αδας.

Βαρύ το 5-1 από την Κασίμπασα με βάση την εικόνα του αγώνα, οι γηπεδούχοι ήταν τρομερά αποτελεσματικοί. Η Γκιρεσούνσπορ απείλησε πρώτη στο ματς και σε δεύτερο χρόνο, μετά από μεγάλο λάθος στο ακόλουθο κόρνερ άνοιξε το σκορ. Άμεση η απάντηση της Κασίμπασα με σωστά δομημένη επίθεση, αλλά πριν το πέναλτι ανατροπής η Γκιρεσούνσπορ έφτασε δις κοντά σε δεύτερο γκολ. Απείλησε ξανά από στατική φάση, αλλά στο φινάλε του ημιχρόνου με νέο (VARίσιο) πέναλτι έγινε το 3-1. Στο ξεκίνημα της επανάληψης πληγώθηκε στο transition για το τέταρτο γκολ που ουσιαστικά τέλειωσε το ματς.

Στην πόρτα της εξόδου ο κόουτς Κελές, σύμφωνα με τα ρεπορτάζ πριν τον σεισμό η διοίκηση ήδη έχει ξεκινήσει την αναζήτηση διαδόχου.

Εξέτισε τιμωρία κι επιστρέφει σήμερα ο βασικός στόπερ Αρίας, ανάρρωσε στην διακοπή ο αναπληρωματικός στόπερ Σεβέν.

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 5/7 τελευταία παιχνίδια της

* No Goal τα 5/8 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΚΑΪΣΕΡΙΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (1-0) επί της Μπασακσεχίρ. Ο Καρίμι πέτυχε το καθοριστικό γκολ στο 49ο λεπτό.

Με δεύτερη σερί νίκη, 3η στα 4 τελευταία ματς πρωταθλήματος πριν τη διακοπή, η Καϊσέρισπορ έχτισε διψήφια διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη και πάει για πολύ άνετο τελείωμα στην σεζόν.

Στις 2 Φλεβάρη κατάφερε μεγάλο αποτέλεσμα απέναντι σε μία από τις ισχυρότερες ομάδες της λίγκας. Ισορροπημένο δίχως πολλές φάσεις το πρώτο ημίχρονο με την Μπασακσεχίρ, με ωραία επιθετική προσπάθεια προηγήθηκε λίγο μετά την ανάπαυλα κι έφερε το ματς στα μέτρα της. Έριξε το ρυθμό, ροκάνισε το χρόνο, αμύνθηκε σωστά και δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα πέραν από μία μεγάλη διπλή ευκαιρία των φιλοξενούμενων στο φινάλε.

Συμπλήρωσαν κάρτες και δεν ταξίδεψαν στην Κερασούντα οι βασικοί Κεμέν (χαφ) και Καρολ (αρ. μπακ), ενώ παραμένει εκτός ο τραυματίας Μενσά (μέσος). Η διακοπή βοήθησε τους Γκαβράνοβιτς και Κολοβέτσιο να αναρρώσουν.

Με επεισοδιακό τρόπο αποχώρησε για την Μπεσίκτας μέσα στη διακοπή ο βασικός δεξιός μπακ Μπουλούτ.