* Στον 1ο γύρο (10/09): Καραγκιουμρούκ – Γκιρεσούνσπορ 1-1

Δείτε τα Προγνωστικά Τουρκίας

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝΣΠΟΡ

Προηγούμενο ματς: Εκτός έδρας ισοπαλία (0-0) με την Κόνιασπορ.

Μπορεί να παραμένει δίχως νίκη στο 2023 με ρεκόρ 0-3-5, ωστόσο ο βαθμός που πήρε στο Ικόνιο την Κυριακή είναι χρήσιμος στη μάχη της παραμονής.

Σε παθητικό ρόλο (35% κατοχή) στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, περίμενε τους γηπεδούχους με στόχο να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Απειλήθηκε σε δύο στατικές φάσεις νωρίς, ενώ είχε μία καλή στιγμή στο transition πριν την ανάπαυλα. Πιο πιεστική η Κόνιασπορ στο δεύτερο μέρος, ωστόσο η Γκιρεσούνσπορ ήταν που είχε δύο κλασικές ευκαιρίες μετά από γκάφα του αντίπαλου κίπερ και γρήγορη επιθετική μετάβαση. Δεν επέτρεψε καθαρές ευκαιρίες στους γηπεδούχους, οι οποίοι είχαν δύο δοκάρια στις καθυστερήσεις με σουτ εκτός περιοχής.

“Ήταν πολύ σημαντικό για εμάς να μην ηττηθούμε, να παίξουμε καλή άμυνα, αφού είμαστε σε άσχημη κατάσταση. Εντέλει θα μπορούσαμε να κερδίσουμε, αλλά συγχαίρω τους παίκτες για την αφοσίωσή του στο παιχνίδι” δήλωσε ο κόουτς Κελές, του οποίου το μέλλον στην ομάδα παραμένει αβέβαιο.

Εξέτισε τιμωρία καρτών κι επιστρέφει ο Μπιλαζέρ (δεξί μπακ), συμπλήρωσε κάρτες στο Ικόνιο ο Ουλουντάγκ (αρ. μπακ), πριν τραυματιστεί με αποτέλεσμα να μείνει εκτός για το προσεχές μέλλον.

Στα εξωαγωνιστικά, επιβλήθηκε μεταγραφικό εμπάργκο για δύο μεταγραφικές περιόδους στον σύλλογο λόγω εκπρόθεσμων χρεών!

ΓΚΙΡΕΣΟΥΝΣΠΟΡ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

* Over 2.5 τα 4/6 τελευταία παιχνίδια της

* Goal/Goal τα 4/6 τελευταία εντός έδρας παιχνίδια της για το πρωτάθλημα

ΚΑΡΑΓΚΙΟΥΜΡΟΥΚ

Προηγούμενο ματς: Εντός έδρας νίκη (4-3) επί της Σίβασπορ. Ο Καϊσέδο άνοιξε το σκορ για την Σίβασπορ στο 27ο λεπτό, αλλά η Καραγκιουμρούκ γύρισε το παιχνίδι με χατ τρικ του Ντιάν (45+4’, 53’ & 80’) και Οζντόεφ (69’). Στις καθυστερήσεις η Σίβασπορ μείωσε με δύο γκολ του Τζέιμς.

Σα να μην πέρασε μια μέρα για την Καραγκιουμρούκ, από κει που είχε μείνει συνέχισε επιστρέφοντας στην αγωνιστική δράση μετά από ένα μήνα. Ιδιαιτέρως παραγωγική και πάλι στο επιθετικό κομμάτι, σκόρπισε την άμυνα της μέχρι πρότινος φορμαρισμένης Σίβασπορ κι έφτασε τα 8 παιχνίδια δίχως ήττα (4-4-0) στο πρωτάθλημα!

Είχε τα συνήθη προβλήματα στις αμυντικές της μεταβάσεις στο πρώτο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ, αλλά η αντίδρασή της ήταν πειστική με τον Ντιάν να φτάνει τα 14 γκολ στην Super Lig! Δεν είχαν λύση στο μαρκάρισμα του θηριώδη φορ οι φιλοξενούμενοι, σκόραρε στον άερα από στατική φάση και μέσα από ωραίο επιθετικό ξεδίπλωμα. Η χαλάρωση στις καθυστερήσεις εξωράισε το αποτέλεσμα για την Σίβασπορ.

“Είμαστε καλή ομάδα, έχουμε ρυθμό, αλλά εξοργίστηκα με την χαλάρωση των τελευταίων λεπτών. Δεν πρέπει να επαναληφθεί.” δήλωσε ο κόουτς Πίρλο, ο οποίος βλέπει το project του να αποδίδει μετά τη διακοπή του Μουντιάλ.